Mzdy vyšší i o desetinu. Dění na trhu práce budou mít v rukou zaměstnanci

31.12.2023 22:41  Rok 2023 byl z pohledu pracovního trhu opravdu bouřlivý. Otevřely ho četné scénáře o hromadném propouštění, na jaře následoval propad reálných mezd kvůli vysoké inflaci a na podzim přišly velké legislativní změny. Přesto všechno ale hlad firem po lidech neustal. A nejinak tomu bude i v novém roce. Společnosti jsou si toho vědomy a nezřídka se chystají výrazně zvedat mzdy, aby si své zaměstnance udržely. A zatím se na pracovním trhu neobjevily zprávy o plánech na větší propouštění. Ne všechny podniky ale budou moci velkým očekáváním pracovníků dostát, a proto někde již personalisté počítají s tím, že se budou muset s některými zaměstnanci rozloučit. 

Vystřízlivění startupů. Investoři na ně byli loni přísnější a na peníze pro ně skoupější

31.12.2023 22:41  Mladé nadějné firmy nejen v Česku se loni musely vypořádat s nedostatkem peněz na trhu i s důkladnějším prověřováním ze strany investorů. Celkově v Evropě získaly 45 miliard dolarů, tedy zhruba o 40 procent méně než vpřed minulém roce. Do startupového sektoru tak přišla dosud nevídná krize. V roce 2024 by se ale podle oslovených investorů měla situace zlepšit.

Daň z nemovitosti zaplatí v lednu sto tisíc lidí, hypotéky zlevňují, Tesla padla

31.12.2023 17:40  Sto tisíc lidí musí už v lednu zaplatit daň z nemovitosti. Nařizuje to vládní balíček Královna trhu s elektromobily padla. Tesla ztrácí světové prvenství, střídá ji čínská BYD Banky snižují úrokové sazby u hypoték. Nejvýraznější pokles oznámila Moneta Podívejte se na důležité ekonomické zprávy, které jsme tento týden přinesli.

Vyvíjí se osm desítek malých reaktorů. Projekty ale narážejí, i na nezájem zákazníků

31.12.2023 17:40  Řada zemí počítá s tím, že vedle velkých jaderných elektráren, jejichž výstavba je drahá a zdlouhavá, bude budovat i menší. Nad vývojem malých modulárních reaktorů ve Spojených státech se však stahují mračna. Minulý měsíc skončil jeden z nejnadějnějších projektů v branži a panují obavy, že by podobný osud mohl potkat i další. V Evropě mezitím vzniká průmyslová aliance, která by měla napomoci rozvoji odvětví. V tuto chvíli se ale zdá, že Čína v něm má až několikaletý náskok.

Obětí litujeme, ale odpovědnost nese Rusko, píše česká diplomacie Radě bezpečnosti OSN

31.12.2023 13:11  Česká diplomacie v dopisu zaslaném Radě bezpečnosti OSN vyjádřila lítost nad oběťmi konfliktu na Ukrajině. Za ztráty životů na obou stranách podle ní nese odpovědnost Rusko, které válku svou agresí vyvolalo. Česko také potvrdilo svou podporu Ukrajině, uvádí dokument, který na síti X zveřejnil účet UN Report, který publikuje materiály z OSN.

Vyšší cla na čínské elektromobily? Evropa není v roli silnějšího, říká redaktor e15 Jiří Liebreich

31.12.2023 13:11  Vítejte u poslední letošní epizody podcastu Business Club, jejíž tématem je trh s elektromobily. Jaký byl uplynulý rok pro evropské automobilky, které zažívají největší transformaci ve své historii? Jak se dařilo levným čínským elektromobilům pronikat na zahraniční trhy? A co může Evropa dělat, aby svůj autoprůmysl zachránila? Téma pro novináře, redaktora e15, a odborníka na automotive Jiřího Liebreicha.

Schengen se rozšíří o Rumunsko a Bulharsko, po dlouhé blokaci souhlasili i Rakušané

31.12.2023 13:11  Schengenský prostor volného pohybu osob se rozšíří o Rumunsko a Bulharsko, dohodly se v sobotu země Evropské unie. Na síti X o tom informovalo španělské předsednictví, podle něhož na konci března odpadnou kontroly na vnitřních vzdušných a námořních hranicích těchto zemí. Rozhodnutí o zrušení pozemních kontrol má být přijato později.

Rok 2024 ve světě: Maďaři v čele EU, Spojené státy čeká prezidentská odveta

31.12.2023 07:50  Rok 2024 bude nabitý řadou významných zpráv, které ovlivní mezinárodní trhy. Redakce e15.cz vybrala deset nejzajímavějších zahraničních událostí, které by vám v příštím roce neměly uniknout.

Ukrajina zabila civilisty českými zbraněmi, uvedla Moskva na radě OSN. Lipavský účast odmítl

31.12.2023 03:00  Rusko žádalo, aby se ještě v sobotu večer český zástupce při OSN zúčastnil zasedání Rady bezpečnosti OSN, které se bude věnovalo ostřelování ruského Belgorodu. Informovala o tom ruská státní agentura TASS. Ruský velvyslanec v Radě bezpečnosti OSN prohlásil, že české zbraně v sobotu zabily civilisty v Belgorodu. Kritizoval, že Česká republika se zasedání nezúčastnila. Česko podle Ruska mělo na zasedání vysvětlit své dodávky zbraní na Ukrajinu. Ministr zahraničí Jan Lipavský účast českého představitele na zasedání Rady bezpečnosti odmítl. K žádosti Ruska se vyjádřil odmítavě také ministr vnitra Vít Rakušan.

Ukrajina útočí na civilisty českými zbraněmi, tvrdí Moskva a chce vysvětlení v OSN. Lipavský odmítá

30.12.2023 22:41  Rusko žádá, aby se ještě v sobotu večer český zástupce při OSN zúčastnil zasedání Rady bezpečnosti OSN, které se bude věnovat ostřelování ruského Belgorodu. Informovala o tom ruská státní agentura TASS. Česko by na zasedání mělo vysvětlit své dodávky zbraní na Ukrajinu, prohlásil zástupce ruského velvyslance při OSN Dmitrij Poljanskij. Zasedání se uskuteční ve 22 hodin středoevropského času. Český ministr zahraničí Jan Lipavský účast českého představitele na zasedání Rady bezpečnosti odmítl. K žádosti Ruska se vyjádřil také ministr vnitra Vít Rakušan.

Elektromobil může stát jen 400 tisíc, když přijmeme dojezd do 100 kilometrů, říká Peleška z Toyoty

30.12.2023 22:41  Toyota dlouhé roky sázela na hybridní pohony svých aut, dovedla je takřka k dokonalosti. Zároveň stála v čele japonské snahy vybudovat vodíkovou velmoc. Vítěznou technologii, která zřejmě ovládne světové trhy s automobily, ale „netipla“ správně. O to více nyní tlačí na rychlejší rozvoj bateriových elektromobilů. „Do roku 2027 jich uvedeme na trh šest nových. Také vyvíjíme baterie s pevným elektrolytem, které umožní dojezd až 1200 kilometrů a dobití do deseti minut,“ říká generální ředitel Toyoty ČR Martin Peleška. V rozhovoru také popisuje, jak se může proměnit kolínský závod automobilky nebo jak bude fungovat toyota budoucnosti.

Rijád se bude dál snažit zvýšit ceny ropy, nárůst solární kapacity v EU zřejmě zpomalí

30.12.2023 17:30  I když byla energetická krize vyvolaná válkou na Ukrajině alespoň částečně zažehnána, zůstane energetika důležitým tématem nejen pro Evropu i v příštím roce. Sedmadvacítka bude s napětím sledovat, kolik zemního plynu odčerpá ze zásob zima a zda bude příští rok na trhu dost LNG. Ceny ropy by podle aktuálních odhadů dramaticky růst neměly, pokud však nedojde k nějakým neočekávaným událostem. EU se bude nadále snažit zvýšit instalovanou kapacitu obnovitelných zdrojů, zřejmě to však nepůjde tak rychle jako letos. A v EU se čekají i další spory mezi zastánci jádra a jeho odpůrci.

Mzdy vyšší i o desetinu. Dění na trhu práce budou mít v příštím roce v rukou zaměstnanci

30.12.2023 12:21  Rok 2023 byl z pohledu pracovního trhu opravdu bouřlivý. Otevřely ho četné scénáře o hromadném propouštění, na jaře následoval propad reálných mezd kvůli vysoké inflaci a na podzim přišly velké legislativní změny. Přesto všechno ale hlad firem po lidech neustal. A nejinak tomu bude i v novém roce. Společnosti jsou si toho vědomy a nezřídka se chystají výrazně zvedat mzdy, aby si své zaměstnance udržely. A zatím se na pracovním trhu neobjevily zprávy o plánech na větší propouštění. Ne všechny podniky ale budou moci velkým očekáváním pracovníků dostát, a proto někde již personalisté počítají s tím, že se budou muset s některými zaměstnanci rozloučit. 

Polsko prodlužuje kontroly na hranicích se Slovenskem do začátku února

30.12.2023 12:21  Polsko prodlužuje dočasné kontroly na hranici se Slovenskem o další měsíc, tedy do 1. února 2024. Na svém webu to píše polská pohraniční stráž, která poznamenala, že účelem hraničních kontrol je zabránit "nelegální migraci" z takzvané balkánské trasy. Naposledy byly kontroly prodloužené do 2. ledna.

V roce 2024 se bude v Praze stavět na nádražích, brownfieldech i v Šárce

30.12.2023 08:00  Na pražských pozemcích bude i v příštím roce rušno. Na řadě brownfieldů rostou nové čtvrtě s bytovými a kancelářskými domy, vznikají ale i menší projekty uprostřed lesa. Město a stát kromě toho pokračují v rekonstrukci klíčových silničních tahů i vlakových tratí a nádraží.

Reklama

Srdcetvor.cz - handmade

srdcetvor-handmade.png Nákupní galerie rukodělných výrobků, služeb a materiálů. Můžete si zde otevřít svůj obchod a začít prodávat nebo jen nakupovat.

Lavivasex.cz - erotické pomůcky

lavivasex.png Přehled erotických pomůcek od elegantních vibrátorů, hraček pro páry až po stimulační oleje, afrodiziaka a BDSM pomůcky.

Hledej-hosting.cz - webhosting, VPS hosting

hledej-hosting.png Přehled webhostingových, multihosting a VPS hosting programů s možností jejich pokročilého vyhledávání a porovnávání. Najděte si jednoduše vhodný hosting.