V Českém Švýcarsku zbývá dohasit desítky hektarů, evakuovaní se začnou vracet domů

15.08.2022 08:01 Hasiči zmenšili plochu požáru v Českém Švýcarsku na padesát hektarů, původně oheň zasáhl zhruba o tisíc hektarů větší oblast. Počet hasičů se snížil na 630. Drony s termokamerami ve čtvrtek ráno objevily několik ohnisek v okolí Pravčické brány a Bouřňáku. Hasiči pracují na jejich uhašení. Ohniska jsou malá a dál se nešíří. Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková informovala, že lidé evakuovaní z Hřenska, Mezné a Mezní Louky se budou postupně od soboty vracet domů.

Vegetariánkám častěji hrozí zlomenina kyčle. Vědci se snaží zjistit příčinu

15.08.2022 02:10 Studie provedená na více než šestadvaceti tisících ženách ve středním věku odhalila, že vegetariánkám hrozí zlomenina kyčelního kloubu o třiatřicet procent víc než pravidelným konzumentkám masa.

Rekonstrukce budovy hlavního nádraží v Českých Budějovicích se prodraží o desítky milionů

14.08.2022 20:00 Příjezdová hala českobudějovického vlakového nádraží, která je kvůli rekonstrukci uzavřená, by mohla veřejnosti začít sloužit na přelomu letošního a příštího roku. Její rekonstrukce se ale kvůli vícepracem prodraží téměř o sedmdesát milionů. Generální oprava celého nádraží, která začala před dvěma roky, by měla skončit do prosince 2023.

Nový cirkus zaplnil Letní Letnou. Vrací se švédské Pletení míru, premiéru má český NonSen

14.08.2022 14:20 Akrobaté, žongléři a další novocirkusoví umělci z osmnácti zemí světa se sjíždějí do pražských Letenských sadů, kde začíná Letní Letná. Festival nového cirkusu a divadla se koná už po devatenácté. Zahajovací ohňová Propane Punk show v české produkci je přístupná zdarma, odehraje se pod širým nebem. Program v šapitó zahájí švédský Cirkus Cirkör, který se na Letní Letnou vrací s novou verzí svého hitu Knitting Peace, v překladu Pletení míru.

V Baltu mohou zkorodovat chemické zbraně z druhé světové války. Vědci varují před ekologickou katast

14.08.2022 08:40 Dno Baltského moře je zaneřáděno minami, bombami a sudy s chemickými zbraněmi z druhé světové války, které by mohly způsobit ekologickou katastrofu, jelikož časem zkorodují. Napsal to polský list Gazeta Wyborcza. Na různých místech Baltu podle něj může ležet čtyřicet až sto tisíc tun nechtěných připomínek konfliktu, přesné množství je složité odhadnout. Stejně obtížné je podle něj přesně určit všechna místa, kde se nacházejí.

Poruchy spánku po covidu mohou přetrvávat měsíce i roky, ukazuje český výzkum

14.08.2022 03:40 Poruchy spánku po covidu přetrvávají i měsíce či roky, ukázal výzkum vědců z Národního ústavu duševního zdraví . Jde o nespavost, noční můry, náměsíčnost a živé sny. Vyplývá to z průběžných dat z rozsáhlého zkoumání, kterému se věnují odborníci z Centra výzkumu spánku a chronobiologie. U více než třiceti procent respondentů se po prodělání covidu objevily živé sny, nočními můrami trpí více než sedmnáct procent účastníků výzkumu. Nejčastějším problémem je nespavost.

Náraz soupravy do uvolněné trubky na několik hodin ochromil část linky metra A

13.08.2022 21:50 Kvůli nehodě kontrolní soupravy byl ve čtvrtek ráno na téměř pět hodin přerušený provoz na lince metra A mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru. Vlak metra narazil na Floře do uvolněné vodovodní trubky, řekla mluvčí pražského dopravního podniku Aneta Řehková. Při nehodě nebyl nikdo zraněn.

Populaci ohroženého sýčka se nedaří posílit. Ornitologové letos zaznamenali jen 62 mláďat

13.08.2022 16:41 Pouze 62 mláďat u 26 párů sýčků obecných letos zaznamenali ornitologové v Česku. Je to zhruba stejně jako loni, populaci kriticky ohrožené sovy se stále nedaří posílit, uvedla Česká společnost ornitologická . Odborníky také znepokojilo, že téměř v polovině kontrolovaných hnízd našli neoplozená či zastuzená vajíčka. To může být podle nich důsledek chladného počasí, ale i příbuzenského páření, které je pro sýčky rizikem.

Průměrná cena benzinu v Česku spadla po řadě měsíců pod 42 korun

13.08.2022 11:30 Cena benzinu v Česku poprvé za více než pět měsíců klesla pod 42 korun. Litr naturalu se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 41,99 koruny za litr. Před týdnem byl o 2,42 koruny dražší. Na nejnižší úroveň od prvního březnového víkendu klesla cena nafty. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 43,45 koruny, což je o 1,66 koruny méně než před týdnem. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje.

Toxické projevy musíme zastavit. Sociální sítě mohou sloužit jako zbraň, míní válečný reportér Ander

13.08.2022 05:30 Musíme být opatrní v tom, jak dovolujeme toxickým dezinformacím pronikat do veřejného života, řekl v rozhovoru pro ČT životopisec a válečný reportér Jon Lee Anderson, který pokrýval mnoho válečných konfliktů od střední Ameriky, přes Blízký východ až po Afghánistán. Varoval také před šířením propagandy na sociálních sítích. Existuje příliš mnoho způsobů, jak se ze sociálních sítí stane zbraň, upozornil.

Finsko stále nevyřešilo jednu z temných kapitol svých dějin. Spolupráce se sovětskými agenty zůstává

12.08.2022 23:30 Finsko během studené války balancovalo mezi Západem a Východem. Politickým špičkám v tom kromě diplomatického umu pomáhalo i to, o čem se v severské zemi dodnes mlčí – spolupráce se sovětskými tajnými službami. Díky nim finští politici věděli, co se děje v Moskvě, a dokázali to využít ve svůj prospěch. Informace ale proudily i druhým směrem, KGB měla síť informátorů nejen mezi politickými špičkami, ale i běžnými občany. O napojení sovětských agentů se ale ve Finsku dodnes nemluví. Neexistují ani lustrace, což vrhá stín podezření i na některé politiky, kteří úřady zastávali i po rozpadu Sovětského svazu.

Nedávat víza ruským turistům považuji za správné. Jinak si neuvědomí, že jsou agresory, řekl Vystrči

12.08.2022 17:50 Česko by nemělo dávat víza ruským turistům a ani ruským sportovcům, řekl předseda Senátu Miloš Vystrčil v pořadu Události, komentáře. Je podle něj třeba Rusům zamezit, aby si v Evropě užívali toho, co doma sami nemají. Tento tlak má podle Vystrčila Rusům umožnit si uvědomit, že musí počítat s reakcí na agresi své země.

Moskva komplikuje Židům emigraci do Izraele, antisemitismus v Rusku přitom sílí

12.08.2022 11:40 Takzvaná Židovská agentura je organizací, která přispěla k současné podobě Izraele. Už třicet let zařizuje ruským Židům možnost emigrovat právě do židovského státu. Jako bránu k novému životu ji jen od začátku války na Ukrajině využily desítky tisíc lidí. Teď se Kreml snaží omezit fungování agentury, proti čemuž se izraelská diplomacie brání.

Pokud Západ vytrvá v podpoře Ukrajiny, umím si představit, že Rusko vyklidí Krym, říká analytik Votá

12.08.2022 06:40 Nové zbraňové systémy mohou změnit rozložení sil na ukrajinském bojišti a je možné, že se Rusové budou muset stáhnout za hranice Ruské federace i z okupovaného Krymu, řekl v Interview ČT24 analytik mezinárodních vztahů Vladimír Votápek.

V zatopeném dole v Mexiku čeká deset horníků na záchranu

12.08.2022 00:41 Víc než týden se snaží záchranáři vytáhnout ze zatopeného dolu v Mexiku deset horníků. Voda zaplavila důl poté, co se propadla stěna šachty. Na povrch se hned v první den havárie podařilo dostat pět horníků, se zbytkem ale nemají záchranné týmy zatím kontakt.

Následujíci měsíc
Reklama

Srdcetvor.cz - handmade

srdcetvor-handmade.png Nákupní galerie rukodělných výrobků, služeb a materiálů. Můžete si zde otevřít svůj obchod a začít prodávat nebo jen nakupovat.

Hledej-hosting.cz - webhosting, VPS hosting

hledej-hosting.png Přehled webhostingových, multihosting a VPS hosting programů s možností jejich pokročilého vyhledávání a porovnávání. Najděte si jednoduše vhodný hosting.

Hledaná slova