Důvěra v prezidenta po nástupu Pavla stoupla. Věří mu většina Čechů

01.06.2023 19:30 Důvěra v prezidenta po nástupu Petra Pavla do funkce výrazně stoupla. Na rozdíl od posledních let působení jeho předchůdce Miloše Zemana má nyní hlava státu opět důvěru většiny Čechů. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR , prováděného od března do května. Před odchodem Zemana z funkce prezidentovi důvěřovaly méně než dvě pětiny Čechů, po nástupu Pavla podíl důvěřujících stoupl skoro na tři pětiny obyvatel.

Věděla jsem, kam jít na vysokou. Pak už gympl neměl smysl, říká lyceánka

01.06.2023 19:30 Mluví se o nich čím dál častěji jako o cestě k vyplnění mezery v české středoškolské vzdělávací soustavě. Žáci lyceí vidí ve svém čtyřletém vyprofilovanějším všeobecném vzdělávání především způsob, jak maximálně využít čtyři roky přípravou pro studium na vysoké škole. Ale s pojistkou v zádech. „Těší mě, že i kdybych se na vysokou nedostala, můžu rovnou do zaměstnání a v oboru, který celé roky studuji,“ říká šestnáctiletá žákyně pedagogického lycea v Mostě Hana Vrabcová.

Česku chybí lycea, míní odborníci. Mohou vyřešit přetlak na gymnáziích

01.06.2023 19:30 Stále více absolventů středních odborných škol neodchází po maturitě do zaměstnání, ale zkouší přijímačky na vysokou školu. Podle odborníků na školství ale poptávce po vysokoškolském vzdělání a navyšování počtu vysokoškoláků stojí v cestě současná podoba středoškolských oborů a malé zastoupení všeobecného vzdělávání, které dosud poskytují hlavně gymnázia. Ozývají se proto apely, aby stát podpořil vznik lyceí.

KRNAP si k narozeninám nadělí speciální pivo. Jsou v něm smrkové výhonky

01.06.2023 19:30 Krkonošský národní park si letos připomíná šedesát let od svého založení. K významnému jubileu si nadělí speciální pivo, v němž jsou základními surovinami bylinky a plody z Krakonošovy zahrádky. Deník měl jedinečnou příležitost být u toho.

Herec Danny Masterson je vinný ze znásilnění. Hrozí mu 30 let vězení

01.06.2023 19:30 Americký herec Danny Masterson z filmu Yes Man nebo seriálu Zlatá sedmdesátá je vinný ze znásilnění ve dvou případech, ve středu o tom rozhodla soudní porota sedmi žen a pěti mužů v Los Angeles. Ze znásilnění Mastersona obvinily tři členky scientologické církve, podle poroty herec zneužíval svého vlivného postavení v církvi a dvě z těchto žen znásilnil. Mastersonovi hrozí 30 let za mřížemi, uvedl web stanice BBC.

Ukrajina je o krok blíž vstupu do NATO. Členské státy souhlasily s přijetím

01.06.2023 19:30 Všechny členské státy NATO souhlasí s tím, že se Ukrajina stane členem aliance, prohlásil dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Alianční země také Ukrajinu podporují v její obraně proti ruské ozbrojené agresi a vytrvají v tom tak dlouho, jak to bude potřeba, dodal před zahájením neformálního jednání ministrů zahraničí NATO, které se koná v Norsku.

Po polích u Chomoutova běhá nandu. Policie hledá majitele

01.06.2023 19:30 Na okraji Olomouce se ve volné přírodě pohybuje nandu pampový, pták podobný pštrosovi. Už asi tři týdny běhá podle místních obyvatel poblíž Chomoutova.

Labutí pár vyvedl na rybníku v Radnicích mláďata. Podívejte se

01.06.2023 19:30 Na rybníku v Radnicích je to nyní roztomilost sama.

Schodek rozpočtu přesáhl 270 miliard. Stanjura chystá další nepopulární opatření

01.06.2023 19:30 Schodek státního rozpočtu se v květnu prohloubil na 271,4 miliardy korun z dubnových 200 miliard korun. Je to nejhlubší rozpočtový deficit za prvních pět měsíců roku od vzniku Česka. Loni byl ve stejném období schodek 189,3 miliardy korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura chce kvůli špatnému vývoji rozpočtu předložit příští týden vládě návrh opatření, která ve druhém pololetí zajistí úspory zhruba 20 miliard korun, uvedlo dnes v tiskové zprávě ministerstvo financí. Schválený rozpočet počítá za celý rok s deficitem 295 miliard korun.

Senát schválil školskou novelu. Zavádí nová pravidla pro platy učitelů

01.06.2023 14:30 Na platy učitelů má stát dávat od příštího roku v průměru nejméně 130 procent průměrné hrubé nominální mzdy na jednoho pedagoga. Senát to schválil po více než tříhodinové debatě navzdory nejasnostem, z jakých dat bude objem peněz na platy pedagogů vycházet. Ministr školství Mikuláš Bek chce o určení výše platů jednat se školskými odbory. Uzákonění platů nyní dostane k podpisu prezident.

Nejvlivnější ženy Česka: Kellnerová přeskočila Jourovou, polepšila si Pekarová

01.06.2023 14:30 Nejvlivnější ženou Česka je podle časopisu Forbes podnikatelka, filantropka a většinová majitelka skupiny PPF Renáta Kellnerová. Na druhém místě letošního žebříčku je místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová, která byla loni první. Třetí pozici obsadila předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová , která se na předních příčkách tohoto žebříčku umístila letos poprvé. Hodnocení Forbes zveřejnil na webu.

Vstup jen bez plavek. Největší nudistická pláž v Česku již zahájila sezonu

01.06.2023 14:30 Zatímco koupaliště na zahájení sezony většinou teprve čekají, jezero Lhota vítá návštěvníky už nyní. V plavkách i bez nich. Místo je vyhlášené pískovými plážemi, mezi kterými neschází ani nudistická. Ta se letos posunula, ale nezmenšila. Stále měří přes půl kilometru.

Smrt herce Heribana: Bolest zad byla varováním, lékaři ho ale poslali domů

01.06.2023 14:30 Oblíbený slovenský herec Dano Heriban zemřel zřejmě v důsledku vzácné poruchy největší tepny v těle. Osudným se mu stalo to, že se život ohrožující nemoc projevuje příznaky zaměnitelnými s jinými obtížemi. Herce tak s bolestmi zad lékaři den před smrtí poslali domů.

Česká pošta propustila stovky zaměstnanců. Víc už jich nebude, ujistila

01.06.2023 14:30 Česká pošta ve své pobočkové síti podle mluvčího podniku Matyáše Vitíka zrušila v souvislosti s rušením poboček 924 míst, z toho dostalo výpověď asi 600 zaměstnanců. Víc jich už nebude. Dalších asi 300 zaměstnanců si našlo práci na jiných pobočkách. Pošta také ruší více než 500 pracovních pozic v logistice, z počtu mohlo dostat výpověď odhadem kolem 300 až 350 lidí. Termín skončil ve středu, přesný počet ještě není znám.

Na Olomoucku se pohřešuje čtrnáct žen. Policie prosí o pomoc i občany

01.06.2023 14:30 Čtrnáct ztracených žen a dívek, čtrnáct zoufalých rodin. V policejní databázi hledaných osob jsou některé fotografie už několik měsíců či let. Policie na Olomoucku aktuálně pátrá po čtrnácti pohřešovaných. Poznáváte některou z žen? Pokud ano, kontaktujte policii na lince 158, případně navštivte nejbližší policejní služebnu.

Následujíci měsíc
Reklama

Srdcetvor.cz - handmade

srdcetvor-handmade.png Nákupní galerie rukodělných výrobků, služeb a materiálů. Můžete si zde otevřít svůj obchod a začít prodávat nebo jen nakupovat.

Hledej-hosting.cz - webhosting, VPS hosting

hledej-hosting.png Přehled webhostingových, multihosting a VPS hosting programů s možností jejich pokročilého vyhledávání a porovnávání. Najděte si jednoduše vhodný hosting.