Financování metra D je v ohrožení. Evropská investiční banka se zajímá o podmínky tendru

02.10.2023 22:20  Úvěr na dostavbu metra D do Písnice, který měla Praha dostat od Evropské investiční banky, je v ohrožení. Banka zvažuje zrušení financování kvůli stížnosti, kterou na město podalo konsorcium kolem firmy PORR. Pražský dopravní podnik jej vyloučil ze soutěže, přestože podal nejlevnější nabídku. S informací přišla Česká televize, která se opírá o vlastní zjištění. 

Letecká mobilita je k nastartování zamrznutého ekonomického růstu nezbytná

02.10.2023 22:20  Ministr dopravy Martin Kupka si zcela správně uvědomuje, jak důležitá je pro zemi uprostřed kontinentu efektivní mobilita. Je připraven pro zlepšení stavu a eliminaci rizika dopravního skanzenu uprostřed Evropy učinit mnohé včetně odvahy využívat moderní způsoby financování, jehož objemy jsou vzhledem k potřebám gigantické. Pozornost se právem upírá na rozvoj dálniční a zkvalitnění železniční sítě včetně zajištění vyvážené propojenosti mezi oběma těmito módy.

Jet lag: Piloti došli. Zaplatíme vám výcvik „od nuly“, nabízejí aerolinky

02.10.2023 22:20  Z vývoje v letecké dopravě a v letectví obecně by se v posledních letech jednomu zamotala hlava. Aerolinky nejdříve vyčerpal covid, nyní se pro změnu jejich zaměstnanci moc nevyspí, když se musejí vypořádat s návalem obnovené poptávky. Mnohé investory, kteří před lety vsadili na výrobce dopravních letadel, teď asi trápí nepěkné žaludeční obtíže… I takové symptomy má pásmová nemoc neboli jet lag. Nyní souhrnně v novém přehledu ze světa letecké dopravy na e15. 

Pražská burza odstartovala týden poklesem, nejvíce ztrácely akcie ČEZ a Erste

02.10.2023 17:50  Český akciový parket představuje pro řadu investorů zajímavé místo, kam v době zvýšených sazeb a účtů za energie uložit peníze. Banky a energetický podnik ČEZ i z toho důvodu patří mezi nejlikvidnější akcie pražské burzy. Jak se těmto a dalším titulům dařilo během posledního obchodního dne? Každý obchodní den po jeho skončení také shrnuje zpravodajství webu e15. Aktuální vývoj indexu PX nabízí automaticky aktualizovaná infografika.

Spolupráce Strnada a Vítkovice Steel končí. Firmu budou financovat Indové

02.10.2023 17:50  Společnost Vítkovice Steel , která kvůli předběžnému opatření Finančního analytického úřadu nemůže nakládat se svými akciemi, získala tajemného zahraničního partnera pro provozní úvěrování. Zbaví se tím závislosti na mnohem dražším financování od průmyslníka Jaroslava Strnada. Informaci potvrdil šéf společnosti Radek Strouhal s tím, že nového partnera zatím nechce jmenovat. Podle zjištění e15 však nitky vedou k významné indické ocelářské skupině.

Zdražování piva kvůli inflaci pokračuje, Budvar a Bernard se připojují k Prazdroji

02.10.2023 17:50  Pivovar Budějovický Budvar zdraží pivo v listopadu či prosinci od pěti do osmi procent. Čepované pivo podraží o korunu, balené pivo o korunu až dvě koruny. Průměrné zdražení u baleného piva bude okolo 1,50 korun. Příčinou jsou inflační tlaky, pivovaru také stále rostou náklady. 

Robert Fico: Konfliktní matador slovenské politiky a pragmatik moci se vrací. Už popáté

02.10.2023 17:50  Robertu Ficovi se podařilo to, co dosud žádnému českému premiérovi: čtyřikrát vyhrál volby a třikrát se stal premiérem. A to ještě před uplynulým víkendem, kdy svou stranu Smer-SD dovedl k pátému volebnímu vítězství.

Chceme sem dostat ročně sto tisíc zaměstnanců ze zahraničí, říká prezident Hospodářské komory

02.10.2023 17:50  České profesní organizace v září vyzvaly vládu, aby začala řešit dlouho zanedbávané problémy českého hospodářství. Kromě investic do dopravy, energetiky a digitalizace požadují například změny na pracovním trhu nebo reformu školství. A právě o těchto tématech přišel do Business Clubu mluvit prezident Hospodářské komory České republiky Zdeněk Zajíček. V rozhovoru se dozvíte, jak konkrétně chce komora řešit nedostatek kvalifikovaných pracovníků na trhu, jak se vyrovnat se stárnutím populace, jak naplno využít potenciál ukrajinských uprchlíků nebo jak více propojit firmy a odborné střední školy. 

Dobré zprávy z frankfurtské burzy. Příchod nových firem ohlašuje naději do těžkých časů

02.10.2023 17:50  Nejnovější várka informací, postřehů a zajímavostí ze světa investic.

První splátka windfall tax snížila schodek rozpočtu, je nejnižší od začátku pandemie

02.10.2023 17:50  Schodek státního rozpočtu díky první splátce daně z neočekávaných zisků klesnul. Zatímco v srpnu činil 194,6 miliardy korun, na konci září to podle informací ministerstva financí bylo 180,7 miliardy korun. Stát na windfall tax zatím vybral 25,65 miliardy korun. Rozpočtový schodek je teď nejnižší od začátku pandemie, pořád je ale čtvrtý nejhlubší v dějinách Česka. Loni v tuto dobu byl deficit 270,9 miliardy korun.

Francouzská EDF má hotovou nabídku na dostavbu jaderného bloku v Dukovanech

02.10.2023 17:50  Francouzská společnost EDF má připravenou finální nabídku na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech a zahájila její předání. Kromě EDF se o dostavbu zajímá také americký Westinghouse a korejská společnost KHNP. Termín podání přihlášek byl odložen na 31. října, původní deadline byl přitom dnes. Nový blok by měl být dokončen do roku 2036.

Nobelův výbor ocenil lékaře, kteří lidstvo naučili vyrábět vakcíny „ve velkém“

02.10.2023 17:50  Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství letos získala Maďarka Katalin Karikóová a Američan Drew Weissman. Položili základy pro vývoj mRNA vakcín proti nemoci covid-19. „Laureáti zásadně změnili chápání toho, jak mediátorové RNA vakcíny interagují s naším imunitním systémem. Přispěli tak k bezprecedentnímu tempu vývoje vakcín během jedné z největších hrozeb pro lidské zdraví v moderní době,“ podtrhl Nobelův výbor Karolínského institutu jejich přínos vědě a celému lidstvu.

Trump nadhodnocoval svůj majetek, tvrdí obžaloba. Začíná další soud s americkým exprezidentem

02.10.2023 17:50  Bývalý americký prezident Donald Trump se dnes dostaví k newyorskému soudu na zahájení procesu ve věci občanskoprávní žaloby, která jej - podle jeho vlastních slov "podvodně" - viní, že masivně zveličoval hodnotu svých nemovitostí a dalšího majetku. Informovaly o tom agentury s odkazem na exprezidentovy výroky na sociálních sítích.

Umělá inteligence může být pro stát zdrojem bohatství, říká herní vývojář Rosa

02.10.2023 17:50  Do vývoje AI investoval čtvrt miliardy korun. Dnes podnikatel Marek Rosa díky získaným zkušenostem staví počítačovou hru, která umělou inteligenci využívá jako jeden ze zásadních herních prvků. „Naše hra AI People je tak založená na tom, že hráč učí počítačem ovládané postavy,“ přibližuje Rosa koncept.

Vítěz slovenských voleb má dvě možnosti, jak sestavit vládu. Ve hře je ale i varianta bez Fica

02.10.2023 17:50  Slovenský expremiér Robert Fico jednoznačně zvítězil v sobotních předčasných parlamentních volbách a jako první se pokusí sestavit vládu. Vzhledem k rozložení sil v parlamentu má dvě hlavní možnosti, jak toho dosáhnout. Obě předpokládají účast strany Hlas, která skončila v klání třetí. Její lídr Peter Pellegrini má však také možnost úplně otočit výsledek voleb a vytvořit funkční většinu s odpůrci Fica. Tvrdí, že je zatím vše otevřené.

Následujíci měsíc
Reklama

Srdcetvor.cz - handmade

srdcetvor-handmade.png Nákupní galerie rukodělných výrobků, služeb a materiálů. Můžete si zde otevřít svůj obchod a začít prodávat nebo jen nakupovat.

Lavivasex.cz - erotické pomůcky

lavivasex.png Přehled erotických pomůcek od elegantních vibrátorů, hraček pro páry až po stimulační oleje, afrodiziaka a BDSM pomůcky.

Hledej-hosting.cz - webhosting, VPS hosting

hledej-hosting.png Přehled webhostingových, multihosting a VPS hosting programů s možností jejich pokročilého vyhledávání a porovnávání. Najděte si jednoduše vhodný hosting.