Škoda Auto čelí hrozbě propouštění, Pietro Filipi čeká restart, Xixoio se hroutí

04.12.2022 19:21  Škodu Auto čeká boj o zachování závodů. Dvanáct tisíc pracovních míst je v ohrožení, varují odbory. Značku Pietro Filipi získala Kara. Spolu s Natlandem chystá byznysový restart.  Strnad dodá do Indonésie systém protivzdušné obrany. Češi takovou zakázku ještě nezískali. Nestíháte během pracovního týdne sledovat dění z byznysu? Sestavili jsme pro vás přehled toho nejzajímavějšího, o čem jsme v uplynulém týdnu v deníku E15 psali.

KAUZA XIXOIO: Co se v týdnu odehrálo ve firmě, do které vtrhla protimafiánská policie?

04.12.2022 09:40  Do sídla technologické společnosti Xixoio v Praze 8 dorazila tento týden policie. Představitelé firmy Richard Watzke a Henry Ertner se ocitli v cele předběžného zadržení s návrhem na vazbu. Policisté jim zabavili majetek a vyšetřují společnost z podvodu. Na Twitteru následně propukla ostrá kritika investora Radovana Vávry, který s podezřelou firmou spolupracoval. Podívejte se, co vše jsme tento týden o kauze psali.

Češi potřebují do průběžného vzdělávání motivovat. Stát by na něj mohl přispívat

04.12.2022 09:40  Bez dalšího vzdělání nenajde v roce 2030 jeden ze tří lidí práci. Za pár let by se tak Česko mohlo dostat do paradoxní situace, kdy přijdou na jedné straně až stovky tisíc lidí o práci, ale na druhé tu bude půl milionu nových míst. „Padesát procent lidí se nechce zdokonalovat a učit, pokud k tomu není motivováno vnějším impulzem,“ řekl na konferenci Kam kráčíš Česko/Evropo Jiří Švejcar, partner Boston Consulting Group. Budoucnost pracovního trhu přitom ve vzdělávání tkví, vyplynulo z konference pořádané Aspen Institute Central Europe. Motivace musí přicházet ode všech – zaměstnanců, zaměstnavatelů i státu. Spolupráce soukromého a veřejného sektoru by v tomto ohledu mohla pomoct.

Tsunami starých bouraných ojetin se stočenými tachometry zalije Česko, varuje šéfka AAA Auto

03.12.2022 14:20  Bohatší západní Evropa přesedlá na elektromobily a nekvalitní starší ojeté vozy na fosilní paliva přeprodá do střední a východní části kontinentu. Český vozový park patří už nyní k nejstarším v Evropě a před tsunami bouraných ojetin se stočenými tachometry se musí legislativně bránit, tvrdí Karolína Topolová, generální ředitelka skupiny Aures Holdings, jenž provozuje síť autocenter AAA Auto, Mototechna, Auto Diskont a Driverama. „Musíme regulovat, jak stará auta sem lze dovážet. Jinak se z Česka stane ještě horší vrakoviště Evropy, než jakým je dnes,“ říká manažerka, jenž se opakovaně umisťuje na špičkách žebříčků nejvlivnějších žen českého i slovenského byznysu.

Praze chybí přes 70 tisíc městských bytů. Právo na ně má přes sto tisíc zaměstnanců

03.12.2022 14:20  V Praze žije asi 105 tisíc příslušníků profesí, na které se město vedle sociálně slabých přednostně zaměřuje v bytové politice a nabízí jim nájemní byty. Vyplývá to z analýzy, kterou si nechala zpracovat městská Pražská developerská společnost . Mezi preferované profese patří pracovníci ve školství, zdravotnictví a sociálních službách či hasiči, policisté a strážníci. V Praze je hlášeno asi 1,28 milionu obyvatel, ve skutečnosti jich v metropoli žije asi o 300 tisíc více.

Evropská komise vytvořila metaverzum za deset milionů. Na slavnostní akci přišlo šest lidí

03.12.2022 10:00  Vlnou zájmu o virtuální svět se nechala unést i Evropská unie . Ve snaze zlepšit komunikaci s mladšími ročníky Evropská komise zaplatila za vybudování metaverza téměř deset milionů korun. Celkový výsledek ovšem neoslnil, na spuštění virtuálního světa dorazilo jen šest návštěvníků. O tom, zda se investování milionové částky vyplatilo, pochybují i zaměstnanci Evropské komise. Deník E15 evropské metaverzum otestoval.

ODEMČENO: Černý scénář ČNB zdraží hypotéky, nemovitosti přišly o investory, sto akcionářů Xixoio

03.12.2022 10:00  Hypoteční „prohibice“ jako trest za přílišný růst mezd. ČNB v černém scénáři dramaticky přitvrdí. Zahraniční investoři do realit zatáhli za brzdu. Velké obchody uzavírají jen čeští hráči Top manažer PPF či baterioví mágové. Akcionářů Xixoio je přes sto, Watzke postupně ustupoval Odemykáme pro vás tři úspěšné články z tohoto týdne a vybíráme to nejlepší z prémiového obsahu...

Berňák vyletí jak čert z krabičky. Fousatá legenda o nezvyšování daní padá, stát vycení zuby

03.12.2022 10:00  Rozmařilé výdaje plus chronický, nekřesťanský schodek rovná se.. Podle vlády jsou na pravé straně této rovnice stále stejně vysoké daně. Už i malé přemýšlivější dítě ovšem musí udeřit ručkou do stolu a položit kacířskou otázku: Cožpak to není celé divadlo? Za tři roky nasčítaná bilionová sekera staví Česko na ďábelský piedestal nejrychleji se zadlužující země v Evropě. Vláda ovšem setrvává v nepochopitelném klidu a vplétá Česko do monumentální iluze o tom, že stamiliardy dluhů se snad časem rozplynou vlídným slovem premiéra. Nicméně nastal čas vyndat hlavu z písku a kriticky zhodnotit, že sekeru tentokrát nezatáhnou ani vášniví kuřáci, ani notoričtí pijáci. Co více. Na financování obřích schodků zatím ještě investoři slyší, ale to jen díky tomu, že český stát nabízí zdaleka nejvyšší úrok z civilizované části Evropy. Vyšší daně se ve výsledku stávají věcí elementární logiky. Tak tedy: jaké daně a kdy bude stát nucen zvýšit a kdo sekeru zaplatí? 

Evropská unie zastropovala cenu ruské ropy na šedesáti dolarech za barel

02.12.2022 19:01  Státy Evropské unie dosáhly dohody ohledně zastropování ceny ruské ropy, informují světová média. Sedmadvacítka stanovila cenový strop na šedesáti dolarech za barel. Proti bylo do poslední chvíle jenom Polsko, které si podmiňovalo podepsání dohody uvalením dalších a tvrdších protiruských sankcí. 

Nahradit gripeny americkými stíhačkami F-35 by stálo přes sto miliard, říká analytik Vojáček

02.12.2022 19:01  Rychlost a manévrovatelnost stíhaček a ničivá síla zbraní rozhodovaly o výsledcích vzdušných bitev minulého století. Nyní to jsou a budou informace, co vyhrává letectvům a potažmo celým armádám klíčové střety. Pořízením 24 nejmodernějších stíhaček současnosti, amerických F-35 z dílny zbrojařského gigantu Lockheed Martin, má česká armáda získat rozhodující informační nadvládu. „Nákup by určitě stál kolem sto miliard korun a stal se nejdražší akvizicí v historii naší armády. Dodneška přitom naplno nevyužíváme toho, co umějí gripeny,“ říká vojenský analytik Jiří Vojáček. Další miliardové náklady by se vázaly k vyzbrojení letadel.

Pražská burza znovu oslabila, ztrácely bankovní společnosti

02.12.2022 19:01  Uvolněná politika centrálních bank přispěla k výraznému nadhodnocení předních amerických indexů. Část investorů se proto raději rozhodla vyhledávat příležitosti na tuzemském parketu. Aktuální vývoj indexu PX nabízí automaticky aktualizovaná infografika. Každý obchodní den po jeho skončení shrnuje roboticky generovaná zpráva.

Pepsi ve vánoční reklamě nabádá, abyste míchali její limonádu s mlékem

02.12.2022 19:01  Nápojový gigant Pepsi spustil na domácím americkém trhu vánoční kampaň, která nebude každému po chuti. A to doslova. Vybízí totiž zákazníky, aby si během svátků smíchali pepsi s mlékem. Firma se tím chytá trendu, který se v poslední době objevil na sociálních sítích.

Úspory po česku. Počty úředníků klesnou, ale výdaje na platy stoupnou o 200 milionů

02.12.2022 19:01  Vláda pokračuje v redukci administrativních pracovníků, státnímu rozpočtu však neuleví. Přestože služebních postů bude od ledna o 850 méně, celkové výdaje na platy stoupnou o dvě stě milionů korun. Vyplývá to z takzvané systemizace služebních a pracovních míst schválené kabinetem. Důvodem vyšších nároků na rozpočet bude podle ministerstva financí desetiprocentní růst tarifních platů od začátku roku.

Michaela Lhotková z ČSOB: Kate chce být jako Siri bankovního světa

02.12.2022 14:10  Michaela Lhotková je členkou boardu ČSOB, kde se věnuje především inovacím, digitalizaci a datům, konkrétně jako Chief Innovation Officer. V podcastu WORKSPACE15 jsme si s ní povídali hlavně o technologickém unikátu této banky – o virtuální asistentce Kate. Jaké má Kate ambice a co už dnes umí? Rozumí brněnskému hantecu? A jaké má na poli technologií ambice sama ČSOB? Dozvíte se v prvním díle našeho podcastu.  Máte pocit, že by to v práci chtělo změnu? Zkuste to na WORKSPACE15

Evropská unie patrně zastropuje cenu ruské ropy na šedesáti dolarech za barel

02.12.2022 14:10  Státy Evropské unie se blíží dosažení dohody ohledně zastropování ceny ruské ropy, informují světová média. Podle zdrojů blízkých vyjednávání by shoda mohla být nalezena už během pátku. Sedmadvacítka zřejmě stanoví cenový strop na šedesáti dolarech za barel. Proti je v tuto chvíli už jenom Polsko, které si podmiňuje podepsání dohody uvalením dalších a tvrdších protiruských sankcí. 

Následujíci měsíc
Reklama

Srdcetvor.cz - handmade

srdcetvor-handmade.png Nákupní galerie rukodělných výrobků, služeb a materiálů. Můžete si zde otevřít svůj obchod a začít prodávat nebo jen nakupovat.

Hledej-hosting.cz - webhosting, VPS hosting

hledej-hosting.png Přehled webhostingových, multihosting a VPS hosting programů s možností jejich pokročilého vyhledávání a porovnávání. Najděte si jednoduše vhodný hosting.