Továrna na výrobu sušenek a oplatek v Opavě slaví 180 let

Datum: 28.07.2020
Opava 28. července 2020 (PROTEXT) - - Vůbec první oplatky upekl zakladatel pekařské tradice a pozdější firmy Fiedor, Kaspar Fiedor, v roce 1840 - Dnes je v Opavě obří a supermoderní závod, denně se zde upečou miliony sušenek určených pro spotřebitele z celé Evropy ...
Opava 28. července 2020 (PROTEXT) - - Vůbec první oplatky upekl zakladatel pekařské tradice a pozdější firmy Fiedor, Kaspar Fiedor, v roce 1840 - Dnes je v Opavě obří a supermoderní závod, denně se zde upečou miliony sušenek určených pro spotřebitele z celé Evropy - Továrně někteří stále říkají Opavia, tento název se ale v průběhu času změnil na zastřešující značku pro sušenkové a oplatkové produkty
Přesně před 180 lety vznikla v Opavě pekařská tradice, která je s městem nedílně spojena až do dnešních dnů. Původním povoláním soukeník Kaspar Fiedor tehdy napekl a prodal z okna svého domu první oplatky a následně založil firmu Fiedor orientovanou na výrobu trvanlivého pečiva. Na odkaz jeho i dalších pokračovatelů z rodiny Fiedorů navazuje současná továrna umístěná v Opavě-Vávrovicích, která je největším a zároveň nejmodernějším místem výroby sušenek v Evropě aktuálního majitele, společnosti Mondelez International. Denně se tady napeče například více než milion sušenek Oreo, které se odsud stejně jako produkty značek belVita, Milka či Cadbury, vyváží do celého kontinentu i daleko za jeho hranice. Výrobu doplňují sladkosti značky Opavia oblíbené generacemi českých i slovenských spotřebitelů. "Na začátku 20. století pracovala v továrně šedesátka dělníků a už tehdy závod exportoval své oplatky, perníčky, suchary, čajové pečivo i další produkty daleko za hranice svého regionu. Dnes je zaměstnanců tisícovka a kapacitně ohromné výrobní zázemí, stejně jako know-how a výchova dalších a dalších generací zkušených pekařů, znamenají dopad do celé Evropy," říká Ivana Tůmová, generální ředitelka společnosti Mondelez pro Českou republiku, Slovensko i Maďarsko. "Výrobu dnes už daleko více než samotní lidé řídí počítače, obsluha nejmodernějšími technologiemi nabitých strojů vyžaduje navíc zkušené technology a inženýry."
Jak rodina Fiedorů poznamenala současnou výrobu
Zdatní podnikatelé z rodiny Fiedorů vlastnili továrnu až do druhé světové války. Po jejím konci byla rodina vysídlena a na výrobnu uvalena národní správa. Po revoluci v devadesátých letech došlo k privatizaci a továrna se dočkala několika nadnárodních vlastníků. Ti také rozhodli o tom, že kulatá oplatka zalitá čokoládou původně nazvaná Tartalettes a později Capri dostane nové jméno Fidorka, odkazující k rodině Fiedorů.
Z moderní historie továrny
Další důležité okamžiky zaznamenala opavská výrobna v devadesátých letech minulého století, kdy v roce 1997 došlo k přesunutí továrny z Olomoucké ulice do nové moderní haly v Opavě-Vávrovicích. Od roku 2012 přešla továrna k novému vlastníkovi, společnosti Mondelez International, která v letech 2014 až 2018 investovala do modernizace a rozšíření výrobních prostor o další halu více než čtyři miliardy korun. "V továrně je aktuálně v provozu šestnáct výrobních linek, přičemž pět z nich jsou plně automatizované linky založené na nejmodernějších technologiích, které denně vyrobí miliony sušenek oblíbených značek," říká Emmanuel Chilaud, ředitel výroby všech českých továren společnosti Mondelez.
Jak je to se značkou Opavia?
Označení Opavia se původně vztahovalo k továrně v Opavě. Vzniklo v roce 1958 v rámci sloučení národního podniku Slezský průmysl jemného pečiva Opava s jiným národním podnikem - Průmysl trvanlivého pečiva Praha. Tehdy byl z opavského podniku vytvořen takzvaný "Odštěpný závod Opavia". Když se na počátku devadesátých let minulého století stalo vlastníkem továrny v Opavě konsorcium nadnárodních firem, závod převzal jméno nového majitele, ale značka Opavia zůstala. Prezentovala se na výrobcích logem se symbolem máků a později klasů a doplnila ji informace "Založeno 1840". Dnes je Opavia nejznámější značkou sušenek a oplatek na českém trhu. Používá se jako takzvaná zastřešující značka, pod kterou spadá řada produktů vycházejících z různých továren, především však z českých závodů v Lovosicích a Mariánských Lázní. Tradičním postupem s velkým podílem ruční práce se v Mariánských Lázních připravují proslulé Mariánsko-lázeňské oplatky Kolonáda s lískooříškovou náplní. Lovosice dodávají pod značku Opavia například Tatranky, Miňonky, Koka, Esíčka, či Derby a Opava Věnečky, BeBe Dobrá ráno, či Polomáčené oplatky. V posledních letech se pod značkou Opavia objevují nové produkty, které následují trend zdravějšího mlsání. Česká výroba je z menší části doplňována také z dalších zahraničních továren společnosti Mondelez International.
Zelená továrna
Továrna v Opavě je držitelem mezinárodně uznávané certifikace LEED, díky které se může označovat za zelenou továrnu. Je například vybavena úsporným osvětlením či vytápěním. V rámci opatření citlivých k přírodě a zdrojům zavedla i používání dešťové vody ke splachování toalet. O trvale udržitelný rozvoj se společnost snaží i pečlivým výběrem dodavatelů klíčových surovin na výrobu sušenek, kterými jsou kakao a pšenice. Pěstování kakaa zastřešuje globální projekt Cocoa Life. Pšenici českým továrnám dodávají místní zemědělci, kteří se zapojili do takzvané Iniciativy Harmony pro udržitelné pěstování pšenice.
Video k aktuálnímu výročí najdete zde: http://www.mynewsdesk.com/cz/mondelez-cz-sk/videos/tovarna-na-vyrobu-susenek-a-oplatek-v-opave-slavi-180-let-108351
Všechny tiskové zprávy společnosti Mondelez v ČR naleznete zde: http://www.mynewsdesk.com/cz/mondelez-cz-sk

O společnosti Mondelez Czech Republic

Společnost Mondelez Czech Republic, s.r.o., je součástí skupiny společností Mondelez International, která je předním světovým výrobcem cukrovinek a pečených produktů. Skupina v současné době zaměstnává více než 80 tisíc lidí a své výrobky prodává ve 150 zemích světa. Mezi její nejznámější značky patří čokolády Milka a Cadbury, sušenky Oreo a LU nebo žvýkačky Trident. Do portfolia produktů na českém a slovenském trhu patří značky BeBe Dobré ráno, Opavia, Brumík, Fidorka, Figaro, Halls, Kolonáda, Miňonky či TUC. Mondelez International je v České republice a na Slovensku jedničkou ve výrobě cukrovinek a pečených produktů. Ve čtyřech továrnách, dvou obchodních jednotkách a centru sdílených služeb zaměstnává téměř 2,5 tisíce lidí. Obchodní zastoupení firmy zde prodává 500 produktů pod 16 značkami.
Více na: www.mondelezinternational.com, www.facebook.com/mondelezinternational a www.twitter.com/MDLZ
Kontakt: Kateřina Zachová e-mail: corporateaffairsczsk@mdlz.com Dana Tučková, Native PR e-mail: dana.tuckova@nativepr.cz ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.
Reklama

Srdcetvor.cz - handmade

srdcetvor-handmade.png Nákupní galerie rukodělných výrobků, služeb a materiálů. Můžete si zde otevřít svůj obchod a začít prodávat nebo jen nakupovat.

Lavivasex.cz - erotické pomůcky

lavivasex.png Přehled erotických pomůcek od elegantních vibrátorů, hraček pro páry až po stimulační oleje, afrodiziaka a BDSM pomůcky.

Hledej-hosting.cz - webhosting, VPS hosting

hledej-hosting.png Přehled webhostingových, multihosting a VPS hosting programů s možností jejich pokročilého vyhledávání a porovnávání. Najděte si jednoduše vhodný hosting.