Jiří David doplnil výstavu Jsem tady v pražském DOXu pěti novými malbami

Datum: 04.06.2020
Praha 4. června 2020 (PROTEXT) - Jiří David od ledna 2020 vystavuje v pražském Centru současného umění DOX. Výstava maleb Jsem tady, jejímž kurátorem je význačný umělec evropského formátu Viktor Pivovarov, je od 4. června doplněna pěti novými plátny, která vznikla v...
Praha 4. června 2020 (PROTEXT) - Jiří David od ledna 2020 vystavuje v pražském Centru současného umění DOX. Výstava maleb Jsem tady, jejímž kurátorem je význačný umělec evropského formátu Viktor Pivovarov, je od 4. června doplněna pěti novými plátny, která vznikla v době, kdy bylo Centrum DOX z důvodu pandemie uzavřeno.
Výstava Jsem tady je po více než 10 letech samostatná výstava Jiřího Davida v České republice. Mezi třemi desítkami děl je zastoupen také cyklus věnovaný trávě. Tomuto tématu, v západním umění velice ojedinělému, se umělec věnoval i za nouzového stavu, kdy v jeho zbraslavském ateliéru vznikla rozměrná malba (144 × 443 cm) s názvem Kdyby to byla láska, probudil bych se omámen halucinací stesku.
"Chtěl jsem návštěvníkům, kteří výstavu ještě neviděli, ale i těm, kteří už ji viděli, ale tři měsíce byla nuceně zakonzervovaná, přinést nový zážitek. Pracovně největšímu plátnu říkám Velká tráva, je to parafráze Duchampova Velkého skla. Pravděpodobně bych ji namaloval i nebýt karantény, myslel jsem na ni už v lednu při zdejší vernisáži, ale koronavirová pandemie její vznik uspíšila," popisuje Jiří David.
Jiří David, multimediální umělec, který od druhé poloviny 80. let výrazně spoluvytváří podobu i atmosféru českého umění, ve výstavě Jsem tady představuje díla z let 2018-2020. Pět pláten, která vznikla v době, kdy bylo celé Centrum současného umění DOX z důvodu pandemie uzavřeno, doplní výstavu Jsem tady od 4. června. Výstava je prodloužena, návštěvníci ji mohou zhlédnout do 29. června 2020.
Jiří David (1956), vizuální umělec zabývající se malbou, tvorbou objektů, instalacemi, fotografií, videoartem; zasahuje také do oblasti kritiky a publicistiky. Za studií na AVU v Praze spoluorganizoval neoficiální skupinové výstavy Konfrontace. V roce 1987 založil s umělci své generace skupinu Tvrdohlaví. Malbami s volným využíváním znaků a politických symbolů významně formoval postmoderní program na přelomu 80. a 90. let, kdy se také začal věnovat instalacím objektů a psaní textů reflektujících pozici umělce a umění ve společnosti. Čtyřikrát se účastnil benátského bienále. Do povědomí široké veřejnosti vstoupil roku 2002 neonovým Srdcem umístěným na severní věži baziliky sv. Jiří na Pražském hradě. Je zastoupen v mnoha sbírkách u nás i v zahraničí.
K výstavě byl vydán katalog Jsem tady s texty Jiřího Davida a Viktora Pivovarova. Praha 2019, ISBN 978-80-970832-6-7. Jiří David Jsem tady od 17. 1. do 29. 6. (prodlouženo) Kurátor: Viktor Pivovarov Centrum současného umění DOX Poupětova 1, Praha 7 otvírací doba od 27. 5.: středa až neděle 12-18 hodin, pondělí a úterý zavřeno Aktuální program najdete na nových webových stránkách www.dox.cz Tiskovou zprávu a fotografie si lze po registraci stáhnout v sekci Press
Kontakt Hana Janišová Centrum současného umění DOX hana.janisova@dox.cz ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.
Reklama

Srdcetvor.cz - handmade

srdcetvor-handmade.png Nákupní galerie rukodělných výrobků, služeb a materiálů. Můžete si zde otevřít svůj obchod a začít prodávat nebo jen nakupovat.

Lavivasex.cz - erotické pomůcky

lavivasex.png Přehled erotických pomůcek od elegantních vibrátorů, hraček pro páry až po stimulační oleje, afrodiziaka a BDSM pomůcky.

Hledej-hosting.cz - webhosting, VPS hosting

hledej-hosting.png Přehled webhostingových, multihosting a VPS hosting programů s možností jejich pokročilého vyhledávání a porovnávání. Najděte si jednoduše vhodný hosting.