reklama

monitoring zpravodajství 24 hodin denně

Přidat server

Přidat PR článek

PřihlásitRegistrovat

Projekt 800: návraty ke klasickým osmibitům Atari

24.02.2021 00:00  V rámci svých projektů návratů ke starým počítačům jsem zabrousil i do starých známých vod. Na osmibitech firmy Atari jsem vyrůstal, takže jsem zde neočekával žádná velká překvapení. V rámci svých projektů návratů ke starým počítačům jsem zabrousil i do starých známých vod. Na osmibitech firmy Atari jsem vyrůstal, takže jsem zde neočekával žádná velká překvapení. Nicméně jelikož je toto můj „pamětnický“ počítač, nebylo by od věci shrnout moje vzpomínky.

Softwarová sklizeň

24.02.2021 00:00  Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes budeme monitorovat využití systémových zdrojů, vytvoříme dynamické audiovizuální dílo, zjistíme, kdo další se připojuje do stejného rajónu a nakonec otestujeme svůj počítač. SysMonTask je správce úloh, ve kterém můžete procházet běžící procesy a podprocesy, a sledovat výkon hardwarových zdrojů. Monitoruje aktuální vytížení logických procesorů, operační paměti, grafického procesoru a disků. Zobrazuje také informace o využití sítě. Aplikace je nápadně podobná správci úloh ve Windows.

IPython: jedno z nejpropracova­nějších interaktivních prostředí pro práci s Pythonem

23.02.2021 00:00  Jedním z nejužitečnějších nástrojů pro vývojáře používající jazyk Python je vedle editoru, IDE a debuggeru nástroj nazvaný IPython. Ten vylepšuje interaktivní prostředí Pythonu o mnoho dalších technologií. 1. IPython – jedno z nepropracovanějších interaktivních prostředí pro práci s Pythonem

Komunikace v distribuovaných systémech: časové limity služeb

23.02.2021 00:00  V tomto dílu se již více posunu k problémům spojeným s budováním a provozem distribuovaných systémů. Budu se zabývat časovými limity služeb, jak je řídit, vynucovat, a jak na nesplnění reagovat. Představte si, že máte síť desítek nebo stovek uzlů, které jsou rozprostřeny po celé republice. Jediné jejich pojítko je centrální message broker, přes který si vyměňují zprávy.

Postřehy z bezpečnosti: Bitcoin na falešných investičních webech

22.02.2021 00:00  Pravidelný pondělní přehled novinek z oblasti informační bezpečnosti. Podíváme se na zranitelnost Telegramu, e-mailu, mobilu a platebních automatů. Nové podvodníky láká také stále rostoucí bitcoin. Od poloviny prosince výrazně stoupá hodnota bitcoinu na burze. Na vývoj cen reagují i útočníci a přibývá podvodných stránek, které lákají důvěřivé uživatele na investice. Aktuálně už přesáhla padesát tisíc dolarů za bitcoin.

Distribuční věstník: Manjaro ARM bude výchozí distribucí pro PinePhone

22.02.2021 00:00  Výchozím operačním systémem na PinePhone bude Manjaro ARM. Byl ohlášen nový projekt s názvem openSUSE Step. Krátce po vydání Ubuntu 20.04.2 vyšla opravná verze. Spolek „Veteran Unix Admins“ oznámil vydání nové verze Devuan 3.1.0 „Beowulf“. Společnost PINE64 oznámila, že Manjaro ARM bude výchozí linuxovou distribucí na telefonu PinePhone. Komunitní edice PinePhone se dá už rok a půl sehnat s několika různými distribucemi a prostředími. V následujících měsících už bude v Pine Store k dostání oficiální verze s předinstalovaným Manjaro ARM a Plasma Mobile. Podle vyjádření PINE64 byla tato distribuce vybrána proto, že poskytuje nejlepší podporu pro její hardware.

Nezávazné bádání nad časovou náročností programu – II

22.02.2021 00:00 Tímto článkem bych rád navázal na své předchozí nezávazné bádání nad komplexností programů. Bude mně postup fungovat, když data nebudou dopředu dobře připravená? Na to se pokusím najít nějakou odpověď v tomto článku.

Wine experimentálně na Waylandu, Kodi 19 a Python 3 a AV1

21.02.2021 00:00  F2FS s nastavením komprese Zstd/LZ4, Mabox Linux 21.02, 6. generace 3D NAND flash, LLVM/Clang 12 a Ryzen 5950X, NASA Perseverance na Marsu, GTK 4.2 a nové OpenGL, full-frame Foveon X3 hned tak nebude. Nejen Ubuntu, ale i Manjaro má již řadu odnoží. Jednou z nich je Mabox Linux, který se nyní objevil ve verzi 21.02. Distribuce je zajímavá tím, že vedle svižného/flexibilního základu navíc staví na předkonfigurovaném prostředí s OpenBoxem a měla by tedy být extrémně svižná, plus jsou zde navíc některé specifické nástroje. Systém staví na LTS jdáru 5.10 , instalátor pak nabízí volbu mezi free a closed ovladači.

Linuxové jádro 5.12 přinese rychlejší Btrfs a podporu Ryzenů 5000

19.02.2021 00:00  Jádro 5.11 je pár dní venku a tak se objevují další a další novinky, které zamíří do budoucího Linuxu 5.12. Už dnes je z toho úctyhodný přehled novinek, který se bude samozřejmě i nadále rozrůstat. Za nejnovější velkou várkou vylepšení zaslaných do Linuxu 5.12 stojí David Miller. Implementují například RFC6056 , randomizace portu tedy bude lepší v souladu s tímto RFC, které popisuje několik jednoduchých a současně efektivních metod pro výběr klientova čísla portu, což snižuje šanci, že číslo odhadne útočník. Nejde samozřejmě o náhradu nějakých šifrovacích metod, na druhou stranu implementace tohoto RFC nestojí v podsatě skoro žádné zdroje.

Nezávazné bádání nad časovou náročností programu

18.02.2021 10:43 Vyvíjím nějaký geniální software, jak také jinak. Testuji ho na testovacích datech, a všechno vypadá nádherně. Nicméně po nasazení do provozu to najednou začne drhnout, uživatelé si stěžují že je to pomalé.

Randonautica v GNU R: vydejte se na výlet na náhodné neznámé místo

18.02.2021 00:00  V GNU R si implementujeme náhodné generování blízkých míst, na které se potom ve skutečnosti vypravíme na výlet. Nemusíme přitom používat žádnou specializovanou aplikaci, stačí nám na to existující nástroje. O aplikaci Randonautica jsem se poprvé dozvěděl, když jsem na Youtube sledoval jeden z mých oblíbených pořadů o bizarních, temných a znepokojivých kuriozitách Nexpo. V epizodě Investigating Mysterious Encounters from Randonautica se dozvíme, že v červnu 2020 v Seattlu skupina teenagerů použila aplikaci Randonautica. Randonautica údajně náhodně generuje místa v blízkosti několika kilometrů, aby je člověk rekreačně navštívil. Skupina šla na vygenerované místo a našla tam kufr se dvěma lidskými mrtvolami.

Komunikace v distribuovaných systémech: volání cest z aplikace

17.02.2021 00:00  V předchozích dvou článcích jsem ukazoval komunikaci žadatelů o službu a jejích poskytovatelů pouze v rámci Camel cest. Ony jsou to spíše jenom školní ukázky. V praxi toto řešení postačuje jen zřídka. Daleko častěji potřebuji volat cestu z prostředí vlastní Java aplikace.

Softwarová sklizeň

17.02.2021 00:00  Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na renderovací nástroj od Intelu, prohlédneme si herní scény, zaúčtujeme pár faktur a řekneme si o aplikaci pro tvorbu prezentací v jazyce Markdown. Otevřený škálovatelný renderovací nástroj z dílny Intelu. Cílem tohoto projektu je nabídnout sadu knihoven, které pak budou snadno použitelné v aplikacích, které používají ray tracing renderování. Jelikož se jedná o produkt Intelu, tak pro svůj běh využívá pouze procesor a jak se dá očekávat, je optimalizovaný na procesory této značky.

Využití FIDO klíče GoTrust IdemKey pro digitální podpis, například DNSSEC

16.02.2021 00:00  FIDO klíč GoTrust IdemKey může plnit roli čipové karty pro digitální podepisování dokumentů podobně jako např. elektronický občanský průkaz, nebo může fungovat jako HSM . Před několika měsíci došlo ke spuštění možnosti využití mojeID pro přístup ke službám státní správy pomocí technologie FIDO. Velká část uživatelů může za tímto účelem použít FIDO klíč integrovaný do svého operačního systému, jako např. Windows Hello, případně Android klíč na telefonu nebo tabletu. Jednoznačně se jedná o nejpohodlnější cestu k elektronickým službám státu – bez nutnosti pořizovat jakékoliv zařízení nebo instalovat něco dalšího do svých zařízení .

Spacemacs: práce s projekty psanými v Pythonu a režim Org

16.02.2021 00:00  Dnes se zaměříme na tři oblasti, které jsou zaměřeny čistě prakticky. Popíšeme si práci s projekty psanými v Pythonu, ukážeme si využití Org mode a taktéž se zmíníme o balíčku s nastavením vzhledu Emacsu. 1. Spacemacs a projekty vytvářené v Pythonu

Následující měsíc
Bitcoin - nákup a prodej

Reklama

Srdcetvor.cz - handmade

srdcetvor-handmade.png Nákupní galerie rukodělných výrobků, služeb a materiálů. Můžete si zde otevřít svůj obchod a začít prodávat nebo jen nakupovat.

Hledej-hosting.cz - webhosting, VPS hosting

hledej-hosting.png Přehled webhostingových, multihosting a VPS hosting programů s možností jejich pokročilého vyhledávání a porovnávání. Najděte si jednoduše vhodný hosting.Partneři:

www.linuxportal.cz

Webhosting zajišťuje:

Webhosting

Copyright © 2006 - 2019 rssMonitor.cz | Tvorba www stránek - Webnix.cz


Partnerské odkazy: Údržba bazénů  Dřevěná okna  Vydělávejte ON-LINE.  Bazény, sauny

TOPlist

Přidat server: 

Do kategorie:


Přidat

Zrušit

Přidat novou kategorii


Přidat

Zrušit