reklama

monitoring zpravodajství 24 hodin denně

Přidat server

Přidat PR článek

PřihlásitRegistrovat

Zjištění informací o hardware počítače pomocí utility dmidecode

20.01.2020 00:00  Nejeden majitel počítače už stál před otázkou, jak ze svého stroje vylákat podrobné informace o hardware. Chcete například vyměnit kus hardware za lepší, ale potřebujete k tomu znát nějaké podrobnosti. Utilita dmidecode umí přeložit informace poskytované základní deskou do lidsky čitelné podoby. Ty jsou uloženy v tabulce DMI a týkají se mnoha různých oblasti: výrobce, procesoru, pamětí, verze firmware desky či sériových čísel.

Postřehy z bezpečnosti: ve znamení zranitelností

20.01.2020 00:00  Uplynulý týden byl opět bohatý na závažné zranitelnosti. My se podíváme na ty ve Windows, v NetScaleru a ve WordPressu. Kromě toho se podíváme třeba i na další cíl trojice Emotet, TrickBot a Ryuk. Dvě závažné zranitelnosti přineslo pravidelné měsíční záplatování produktů společnosti Microsoft.

Dopad oprav na chybu v Intel iGPU, uhlíková neutralita Microsoftu

19.01.2020 00:00  Dopad oprav na Ivy Bridge a Haswell, problémy s výrobními kapacitami Intelu i v roce 2020, TSMC rekordně poroste, Rav1e zrychluje až o 30 %, Microsoft chce vymazat své uhlíkové škody v atmosféře. Server Phoronix provedl první měření zjišťující, jaký je výkonnostní dopad prvních oprav na bezpečnostní chyby v GPU, které používají procesory generací Ivy Bridge a Haswell / Haswell Refresh .

Komiks: tok času

18.01.2020 00:00 Z nějakého důvodu se čas stal nedostatkovou veličinou. Nikdo ho dneska nemá. K tomu to pomalé stahování, nekonečné kompilace, zdržující systém při bootu. Čas co zbude, je třeba vyždímat do poslední milisekundy.

Terminátor od CETIN je tu: rozbalení, zapojení a první dojmy

17.01.2020 08:23 Společnost CETIN už v loňském roce slíbila, že koncovým zákazníkům začne dodávat vlastní DSL modem Terminátor. Už je to tady, mám ho na stole a funguje. Před podrobným článkem nabízím zatím fotky s popisky.

Evropa chce sjednotit nabíječky, zastarání tím nevyřeší

17.01.2020 00:00  V Evropském parlamentu se před pár dny diskutoval nápad, že by nebylo od věci výrobce telefonů donutit k jednotnému standardu nabíječek. Stojí za tím snaha o snížení množství elektroodpadu. Problém je ale jinde. Rovnou úvodem dodejme, že to není nápad, který by půda Evropské unie ještě nespatřila, taková idea dala svého času vzniknout přechodu výrobců na microUSB. Jen ten Apple si stále hrál na svém písečku, ignorujíce všechny okolo, od konkurenčních výrobců až po evropské zákonodárce.

Pomůcky při tvorbě jednotkových testů v jazyce Go

16.01.2020 00:00  Dnes se budeme zabývat dvěma souvisejícími tématy, které se obě týkají testování aplikací. Ukážeme si, jakým způsobem lze zachytávat zápisy do standardního výstupu a následně si popíšeme možnosti standardní knihovny httptest. 1. Testování aplikací zapisujících informace na standardní výstup

Připojení obrazu disku pod běžným uživatelem bez oprávnění roota

15.01.2020 00:00  Linux vám obvykle nedovolí manipulovat s přípojnými body diskových svazků, pokud nemáte oprávnění roota. Existuje ale způsob, jak si i běžný uživatel může připojit obraz disku a používat ho. Linux nepotřebuje žádnou speciální podporu pro to, abyste připojili obraz disku v souboru a mohli pracovat s jeho obsahem. Pokud jste root, stačí zavolat něco jako:

Softwarová sklizeň

15.01.2020 00:00  Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si vizuálně naprogramujeme jednoduchou hru, projdeme adresáře, vyzkoušíme čistě linuxového klienta pro Evernote a nakonec si namícháme barvy. Scratux nabízí vlastní jazyk a grafické prostředí pro vizuální programování. Umožňuje navrhnout a naprogramovat interaktivní příběhy, hry a animace a sdílet výtvory s komunitou. Kdo zná projekt Scratch, jistě mu bude Scratux mnohé připomínat. Jednou z hlavních point, proč se vývojáři do Scratuxu pouštěli, bylo poskytnout kromě verzí pro Windows a macOS, také jednu verzi pro Linux. Uživatelé Scratche jsou o toto ochuzeni.

Souborový systém Btrfs: vlastnosti a výhody moderního ukládání dat

14.01.2020 00:00  Linuxový souborový systém Btrfs je mladý, ale již léty prověřený. Chcete-li si zefektivnit práci se svými daty, začněte ho používat. Jaké má vlastnosti a výhody proti jiným řešením? Pro většinu uživatelům je tím nejcennějším na počítači disk. Jsou na něm totiž uložena data, která jsou unikátní a jejich vytvoření stálo jistě mnoho času. Nezřídka se jedná již o neopakovatelný záznam událostí. Proto je potřeba řešit, jak máte data uložena, tedy na jakých mediích jsou, jakým způsobem jsou organizována a jak jsou zajištěna.

Tvorba grafů v jazyce Go: kreslení ve webovém klientu

14.01.2020 00:00  Dnes se zaměříme především na způsob vykreslování grafů na straně klienta. Go použijeme pro přípravu a přenos hodnot, které se mají vykreslit. O samotnou tvorbu grafů se stará příslušná JS knihovna, například plotly. 1. Tvorba grafů v jazyce Go

nftables: správa tabulek, řetězců a pravidel s utilitou nft

13.01.2020 00:00  Linuxový firewall iptables je tu s námi téměř dvacet let, ale je postupně nahrazován novým moderním řešením zvaným nftables. Dnes se podíváme na utilitu nft, která obsahuje všechno potřebné pro obsluhu firewallu. V minulém článku jsme se věnovali vlastnostem nftables a také rozdílům proti klasickému firewallu s iptables. Řekli jsme si, že jde o evoluci, která přináší mnoho užitečných vlastností a v některých distribucích už nahradila iptables, aniž si toho uživatelé vlastně všimli.

Postřehy z bezpečnosti: nestraší vám v kabelovém modemu?

13.01.2020 00:00  Dnes se poohlédneme za novým útokem na hašovací algoritmus SHA-1, dozvíme se o bezpečnosti ověřování pomocí SMS zpráv a podíváme se na závažnou zranitelnost čipsetů kabelových modemů. Že hašovací funkce SHA-1 není bezpečná, se tvrdí už nejméně deset let, až v roce 2017 byla však předvedena první kolize zvaná SHAttered. Její vytvoření ale stálo ohromné množství prostředků. Shambles je nový algoritmus hledání kolize, který je desetkrát rychlejší a který používá přístup chosen prefix, takže je možné připravit dvojici dokumentů, jejichž konce se pouze doplní kolizním blokem a jejich otisk SHA-1 bude totožný.

OpenMandriva nasazuje Clang i na jádro, Cherry MX vydrží 100 miliónů sepnutí

12.01.2020 00:00  AMD nově rozlišuje tři úrovně FreeSync, OpenMandriva 4.1 Beta s jádrem Linux 5.4.7 sestaveném Clangem, ADATA předvedla PCIe 4.0 SSD s rychlostí 7000 MB/s, Wine 5.0-RC5 opravuje další chyby. Vývojáři OpenMandrivy vydali další testovací beta verzi příštího vydání 4.1. V něm nalezneme skladbu poměrně nových prvků, počínaje samotným linuxovým kernelem 5.4.7 , frameworkem Qt 5.14.0 a KDE desktopem tvořením komponentami Frameworks 5.65, Plasma Desktop 5.17.4 a Applications 19.12.0. K dispozici je pak vedle KDE také nově širší výběr jiných desktopových prostředí.

Komiks: o povaze vesmíru

11.01.2020 00:00 Jakoby vesmír nebyl už tak komplikovaná věc, všechno nám ještě zhoršuje touha mu porozumět. A u toho se snažíme neposlouchat toho malého skeptika vzadu v hlavě, co se nám vysmívá, že určité věci se nikdy nedozvíme.

Následující měsíc

Nakupte snadno Bitcoin

Kde koupit Bitcoin
  • Česká firma
  • Vklady a výběry v CZK, EUR (CZK bez poplatků)
  • Nízké poplatky, rychlé vklady a výběry
  • Fio banka
  • Obchodování - Bitcoin, Litecoin
  • Komunikace a podpora v češtině

Reklama

ABCsleva.cz - slevové nabídky

abcsleva_b.png Přehled slevových nabídek na jednom místě, denně nové slevy, jídlo, krása, pobyty, zboží. Možnost nastavení hlídání slev se zasíláním na email.

Hledej-hosting.cz - webhosting, VPS hosting

hledej-hosting.png Přehled webhostingových, multihosting a VPS hosting programů s možností jejich pokročilého vyhledávání a porovnávání. Najděte si jednoduše vhodný hosting.Partneři:

www.linuxportal.cz

Webhosting zajišťuje:

Webhosting

Copyright © 2006 - 2019 rssMonitor.cz | Tvorba www stránek - Webnix.cz


Partnerské odkazy: Údržba bazénů  Dřevěná okna  Vydělávejte ON-LINE.  Bazény, sauny

TOPlist

Přidat server: 

Do kategorie:


Přidat

Zrušit

Přidat novou kategorii


Přidat

Zrušit