reklama

monitoring zpravodajství 24 hodin denně

Přidat server

Přidat PR článek

PřihlásitRegistrovat

Postřehy z bezpečnosti: ze světa tajných služeb

23.11.2020 00:00  Dnes podíváme na historky ze světa tajných služeb, na doplněk Chrome provádějící takovou nepěknou, ošklivá věc, na vyhazov šéfa bezpečnosti voleb v USA, na zranitelnosti prohlížeče Chrome a CMS Drupal a na další zajímavosti. Minulý týden byl neobvykle pestrý na zprávy týkající se tajných služeb. Nejprve se objevila zpráva, že dánská vojenská rozvědka pomáhala NSA odposlouchávat své vlastní ministerstvo financí a zahraničních věcí za účelem zvýšení zisku vojenských dodavatelů. Severské státy ještě společně s Německem využívali dedikované datacentrum určené pro XKEYSCORE od NSA.

Distribuční věstník: KDE vydává mobilní operační systém, FreeBSD má plán vydání verze 13

23.11.2020 00:00  Tým vývojářů KDE oznámil vydání Plasma Mobile. FreeBSD má plán vydání verze 13.0. MuditaOS je otevřený operační systém pro tlačítkové telefony. MidnightBSD vydalo novou velkou verzi. Na scénu mobilních operačních systémů vstoupil nový hráč. Tým vývojářů KDE oznámil vydání Plasma Mobile. Jedná se o mobilní verzi KDE Plasma, která má za cíl nabídnout stejné nástroje a aplikace jaké nabízí na desktopu. Systém jako svůj základ používá Kubuntu s grafickými ovladači pro Android a s protokolem Wayland. Měly by na něm fungovat všechny Plasma aplikace a widgety, stejně tak jako aplikace pro Ubuntu touch. Do budoucna je v plánu tento seznam rozšířit i o aplikace pro Android a SailfishOS.

Xfce 4.16pre2 přibližuje finální vydání, GCompris vydal po 20 letech verzi 1.0

22.11.2020 00:00  MidnightBSD 2.0 aktualizuje základ systému, BOE představila AMQLED displej pro TV, MESA zahodí podporu starých ovladačů, Nokia uvedla krabičku s Android TV 10, Wine 5.22 s lepší podporou videa. Timothée a Johnny oznamují u příležitosti dvaceti let existence projektu výukového softwaru GCompris vydání ostré verze 1.0. Projekt, který před časem přešel z GTK na Qt, přináší v této verzi jednu novou hlavní věc: Nové menu nastavení aktivit s výběrem datasetů pro více než 50 vzdělávacích aktivit, kde je umožněno lépe specificky vybrat, co se má uživatel – tedy dítě ve věku 2 až 10 let – naučit.

Apple M1 je 5nm procesorový trumf, který nechává Intel daleko za sebou

20.11.2020 00:00  Na světě jsou první počítače Apple s jeho vlastním ARM čipem M1. Ten i díky 5nm výrobě u TSMC ukazuje záda všemu od Intelu, co Apple v Macích používal. Přelije se nová éra Applu i do světa PC? Úvodem nutno poznamenat, že tento článek komentuje aktuální dění kolem společnosti Apple. Máme k dispozici různá prvotní měření výkonu nových Macbooků , zatím ale nikde nebyly publikovány velké testy ukazující výkon v desítkách aplikací, které by byly přeci jen více vypovídající než obvyklá kombinace CPU+GPU testu Geekbench a 3D renderovacího benchmarku Cinebench R23.

Nejvýkonnější počítač Fugaku používá procesory ARM, Nvidia je na páté příčce

19.11.2020 00:00 Pravidelně vydávaný žebříček nejvýkonnějších superpočítačů světa TOP500 letos představil několik nováčků a hned v první desítce. Na první místo se dostal japonský Fugaku, ale své stroje tu má i Německo a Itálie.

Komunikace se sloupcovými databázemi z jazyka Go: Parquet soubory

19.11.2020 00:00  Dnes dokončíme popis přímé manipulace s Parquet soubory v jazyce Go s využitím knihovny parquet-go. Zaměříme se především na rychlost přístupu, protože právě vyšší rychlost čtení dat je hlavní výhodou sloupcových databází. 1. Komunikace se sloupcovými databázemi z jazyka Go: Parquet soubory

Příběh novely zákona o vojenském zpravodajství: od černých krabiček ke spolupráci

18.11.2020 00:00  Příběh tolik diskutované novely o vojenském zpravodajství se začal odvíjet už před čtyřmi lety. Postupně jsme se od tajemných černých krabiček s přísně tajným posláním posunuli až ke spolupráci a koordinaci. Zákony jsou jako děti. Chtěné, nechtěné, z trucu, vymodlené… Každý má svou historii a někdy překvapivé pozadí. U některých, třeba těch, které upravují kompetence tajných služeb, vstupuje do hry ještě prvek tajemství, příchuti šestákových románů a konspirace.

Softwarová sklizeň

18.11.2020 00:00  Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na editor zdrojového kódu v terminálu, spočítáme si cokoliv nás napadne, vytvoříme nový wine bottle a nakonec sloučíme a přeorganizujeme obsah dokumentů. Ox editor umožňuje vyvíjet přímo v prostředí terminálu. Naprogramován v jazyce Rust – pomáhá asistovat při psaní vlastních projektů. Na první pohled se zdá jednoduchý a rychlý, dle slov autorů je inspirován několika dalšími editory, jako vim, nano, micro, emacs, xi nebo kiro, ať z pohledu ovladatelnosti nebo konfigurovatelnosti.

Zapněte si ve Firefoxu novou funkci „pouze HTTPS“

17.11.2020 17:46 Mozilla vydala Firefox 83, jehož hlavní novinkou je nová vlastnost „pouze HTTPS“. Ta umožňuje uživateli prohlížet web pouze pomocí zabezpečeného protokolu HTTPS. Podívejte se, jak se funkce zapíná a jak se chová.

Projekt Atari ST: kabelový kabaret

17.11.2020 10:38 V předposlední kapitole se pověnujeme nepříliš záživnému, ale neméně důležitému tématu – propojovacím kabelům. Prvním kabelem, který k počítači potřebujeme, je napájení.

Komunikace se sloupcovými databázemi z jazyka Go: Parquet soubory

17.11.2020 00:00  Již jsme si ukázali, jak se v jazyce Go pracuje s klasickými relačními databázemi a taktéž s nerelační databází Redis. Dnes si popíšeme základy práce s Parquet soubory, což je datový formát orientovaný na databáze sloupcové. 1. Komunikace se sloupcovými databázemi z jazyka Go: Parquet soubory

Pleteme si: pojmové dvojice, které nejčastěji zaměňujeme

16.11.2020 12:10 Velmi často se setkávám s nesprávným užitím některých slov. Často se nám pletou s podobnými slovy, která mají ale úplně jiný význam. Pojďme si v tom udělat pořádek.

Postřehy z bezpečnosti: řeč těla prozradí na videu vaše heslo

16.11.2020 00:00  Dnes se podíváme na znovu objevenou zranitelnost DNS, další bankovní trojan a zda se vyplatí platit výkupné. Povíme si o zajímavém experimentu v průběhu videokonference. A nakonec si ukážeme novou hvězdu Jupyter. Ondřej Caletka v článku Smutné DNS pěkně popsal nový způsob otrávení keše DNS serveru. Tato praktika je notoricky známá, a zdálo se že již vymýcená. Nyní se ale objevil nový způsob, kterým může útočník do cache resolveru dostat svá data a přesměrovat tak své nic netušící oběti na podvržené služby. Lékem na otravu je nasazení DNSSEC a samozřejmě validace DNSSEC.

Distribuční věstník: Debian oznámil datum zmražení verze 11, UBports se zaměří na Anbox

16.11.2020 00:00  V lednu příštího roku dojde ke zmražení Debianu 11. Tým UBports se zaměří na spouštění aplikací pro Android. Vyšla nová verze operačního systému RISC OS. Na FreeBSD je možné spustit prohlížeč Chrome určený pro Linux. Debian právě vstoupil do první fáze vývoje nového stabilního vydání. Paul Gevers oznámil, že 12. ledna 2021 dojde ke zmražení testovací verze Debianu 11 s kódovým označením Bullseye. Od tohoto data by tak do nového Debianu neměly přibývat žádné nové funkce a vývojáři se tak budou soustředit jen na opravy chyb. Spolu s tím byl oznámen výsledek hlasování o výchozí grafické téma, kterým nakonec bude Homeworld.

Intel ohlásil serverová GPU na bázi Xe, Mageia 8 se blíží

15.11.2020 00:00  MX Linux 19.3, FFmpeg s AV1 na Nvidii, Sunny Optical přichází o Huawei, chce k Apple, na ARM Macích zatím ne-nativní Lightroom i MS Office, PS5 bez 3D, bez Dolby Vision, bez Dolby Atmos i bez 1440p. Majitelé GeForce RTX generace 3000 mohou zaplesat. Tedy, oni už plesají proto, že mají kartu doma , nicméně pokud používají jakýkoli software stavějící na FFmpeg, mohou se těšit na podporu dekódování otevřeného video formátu AV1 za pomoci GPU.

Následující měsíc

Reklama

Srdcetvor.cz - handmade

srdcetvor-handmade.png Nákupní galerie rukodělných výrobků, služeb a materiálů. Můžete si zde otevřít svůj obchod a začít prodávat nebo jen nakupovat.

Hledej-hosting.cz - webhosting, VPS hosting

hledej-hosting.png Přehled webhostingových, multihosting a VPS hosting programů s možností jejich pokročilého vyhledávání a porovnávání. Najděte si jednoduše vhodný hosting.Partneři:

www.linuxportal.cz

Webhosting zajišťuje:

Webhosting

Copyright © 2006 - 2019 rssMonitor.cz | Tvorba www stránek - Webnix.cz


Partnerské odkazy: Údržba bazénů  Dřevěná okna  Vydělávejte ON-LINE.  Bazény, sauny

TOPlist

Přidat server: 

Do kategorie:


Přidat

Zrušit

Přidat novou kategorii


Přidat

Zrušit