Ozvučení zasedací místnosti

Datum: 23.01.2009

Audiovizuální technologie zaznamenaly vysoký pokrok, takže i podle toho budeme systém navrhovat.

Zde popisované ozvučení jest určeno pro školení, prezentace, konference, porady a zasedání (firemní i státní správa). Audiovizuální technologie zaznamenaly vysoký pokrok, takže i podle toho budeme systém navrhovat.

Jako zdroje signálu se dnes mohou používat nejenom dataprojektory, notebooky, ale také např. i tablety, smartphony, nebo starší DVD přehrávače. S ohledem na tuto skutečnost je potřeba zvolit vhodný mixážní pult, u kterého nepotřebujeme ani tak velký komfort obsluhy, jako spíše dostatek stereofonních vstupů, k čemuž se výborně hodí např. DMC 2220 nebo DMC 2440. Na tyto mixážní pulty ještě nezapomeneme napojit bezdrátový mikrofonní komplet MBD 830 (ruční) nebo MBD 930 (náhlavní + klopový), nebo jejich vícekanálové ekvivalenty, vše podle toho, kolik „mobilních“ řečníků předpokládáme. Samozřejmě se hodí i mikrofony „drátové“ z řady MD, to když řečníci sedí (zasedání úřadů, představenstev), nebo pultíkové PA 570

Zasedací místnost může být i velká, kde každý účastník bude potřebovat svůj mikrofon. Důvodem je ozvučení i nahrávání diskuze. WA 510RC je diskuzním systémem, jež se skládá z hlavní přijímací stanice a osmi stolních bezdrátových mikrofonů v pásmu UHF. Vyniká především svou variabilitou a rychlostí zprovoznění. Nepoužívá žádnou kabeláž. Jsme si totiž vědomi toho, že existuje celá řada aplikací, kde diskuzní systém nesmí být instalován napevno a navíc, když už se zapojuje, tak pokaždé s jinou konfigurací. Tady to máme velice jednoduché: Pouze „rozhodíme“ mikrofony na stoly a zprovozníme přijímací stanici.

V jistých případech, nejvíce v administrativních budovách státní správy, s přístupem veřejnosti je nařízena tzv. indukční smyčka. Indukční smyčka je „posilující“ prostředek pro nedoslýchavé. V tomto článku rozebíráme, kde a kdy je potřeba, jak ji navrhnout, instalovat a zapojit.

Zasedací místnost můžeme pojmout i multijazyčně. Volíme bezdrátový tlumočnický systém WA 600RC + WA 600RB, který dovolí až 16jazyčné vysílání a neomezený počet bezdrátových přijímačů, na kterých si posluchači volí jeden ze tří jazyků. Tento systém lze také použít pro nedoslýchavé.

Koncovou část ozvučení zesilovač – reprosoustavy můžeme instalovat dvojím způsobem. První způsob znamená použití aktivních (s vestavěným zesilovačem) reprosoustav uchycených na konzole, tedy varianta BC 800A nebo BC 1000A. Pokud reprosoustavy budeme instalovat na držáky, je vhodné mít připravený sólo zásuvkový okruh, abychom je mohli pohodlně centrálně vypínat z napájení. Systém můžeme udělat i variabilní (např. v hotelových salóncích, kde jej chtějí uklízet), tak, že reprosoustavy ustavujeme na klasické stojany – trojnožky.

Druhý způsob instalace se provádí pomocí sítě pasivních reprosoustav (obvykle SP 402, SP 412, SP 512 a SP 812 ve větším počtu), které připojujeme sérioparalelně na budící zesilovač DAC 500 nebo DAC 1300, podle požadovaného výkonu. Tento způsob nevyžaduje sice zásuvkový okruh na napájení soustav, ale na druhou stranu je finančně nákladnější díky většímu počtu reprosoustav a použitému zesilovači.Tento druhý způsob ale také umožňuje větší variabilitu volby reprosoustav, takže dokonce můžeme ozvučovat jen z přední části pomocí sloupových reprosoustav DPT 2×x, nebo 6×x, či používat např. podhledové reproduktory RPT 122 nebo RPT 110. Právě ozvučení zasedací místnosti pomocí podhledových reproduktorů se ukazuje jako nejpraktičtější s velmi dobrým zvukovým pokrytím.

Kombinace mixážní pult – zesilovač bývá někdy nahrazena rozhlasovou ústřednou JPA 1504, nebo oblíbenou JPA 1185 popř. JPA 1305 přičemž napojená reproduktorová síť je provedena ve 100V režimu.

Je potřeba zaznamenat přednášku, workshop nebo konferenci? Potřebujete archivovat nebo publikovat porady a jednání ve vaši firmě? Potřebujete nahrávky doplňovat textovými poznámkami a podle nich rychle hledat v nahrávce?

Dnes už to není žádný problém. Záznam jakéhokoliv jednání a jeho okamžité zpřístupnění všem, lze řešit jednoduše i bez zkušeností s digitálním zpracováním zvuku pomocí software Dexon Conference Recorder. Je to stejně jednoduché, jako spuštění televize, videa nebo DVD přehrávače. Dexon Conference Recorder je softwarové řešení vyvinuté na základě zkušeností a požadavků, které vznikly při praktickém využití v celé řadě institucí a firem. To co je na software kouzelné, je že v průběhu záznamu lze vkládat časové značky s textovou poznámkou. Tyto záložky umožňují snadno později nalézt a přesunout se na dané místo v záznamu. Mají také vliv na pozdější archivaci a publikaci na webu. Systém je dále vybaven archivační funkcí s kompresí a odesláním zvukových souborů na archivační servery. Do archivačního serveru může být jednoduchý přístup pomocí webového prohlížeče, což je praktické pro laickou obsluhu, která potřebuje vyhledat danou nahrávku anebo dokonce jen její část.

Ať už použijte kterýkoliv způsob řešení, nezapomínejme na to, že ozvučovací systém nesmí překážet, musí být v souladu s interiérem, a co je nejdůležitější, kvalita a čistota zvukového přenosu je úměrná hustotě sítě a kvalitě použitých reprosoustav.

Reklama

Srdcetvor.cz - handmade

srdcetvor-handmade.png Nákupní galerie rukodělných výrobků, služeb a materiálů. Můžete si zde otevřít svůj obchod a začít prodávat nebo jen nakupovat.

Lavivasex.cz - erotické pomůcky

lavivasex.png Přehled erotických pomůcek od elegantních vibrátorů, hraček pro páry až po stimulační oleje, afrodiziaka a BDSM pomůcky.

Hledej-hosting.cz - webhosting, VPS hosting

hledej-hosting.png Přehled webhostingových, multihosting a VPS hosting programů s možností jejich pokročilého vyhledávání a porovnávání. Najděte si jednoduše vhodný hosting.