reklama

monitoring zpravodajství 24 hodin denně

Přidat server

Přidat PR článek

PřihlásitRegistrovat

COVID-19 ovlivňuje český realitní trh v různé míře

Datum: 31.03.2020

Praha 31. března 2020 (PROTEXT) – Savills: COVID-19 ovlivňuje český realitní trh v různé míře, ale jako třída aktiv stále nabízí atraktivní výnosy
Pandemie COVID-19 tvrdě zasahuje globální ekonomiku, přičemž jednotlivé sektory realitního trhu jsou v České republice ovlivněny v různé míře. Jak vyplývá z nejnovějšího průzkumu společnosti Savills, v nadcházejícím prostředí nízkých úrokových sazeb by nemovitosti v České republice jako třída aktiv měly i nadále nabízet vynikající výnosy.
Mezinárodní realitní poradenská společnost Savills spojila informace získané ze svých poboček v Číně i zbytku Asie se zkušenostmi a znalostí českého realitního trhu, a vypracovala rozsáhlé předběžné komentáře k současným a možným budoucím dopadům této krize na místní trh s nemovitostmi.
Některé z klíčových komentářů a prognóz zahrnují:
- Výrobní sektor: Poučení ze současné situace a koronavirové epidemie by mohlo urychlit zavádění automatizace do odvětví výroby, což by snížilo závislost tohoto sektoru na pracovní síle. V nadcházejících letech může také dojít k částečnému návratu výrobních provozů do Evropy.
- Logistika: Zvýšená míra nakupování po internetu vyvíjí tlak na distribuční síť i na kapacity doručování zboží cílovému zákazníkovi (tzv. last-mile deliveries). Pokud bude zvýšený zájem o online nakupování přetrvávat i po této krizi, poskytovatelé e-commerce se zaměří na rozšíření svých skladovacích kapacit, čímž posílí nájemní aktivitu na trhu průmyslových nemovitostí.
- Maloobchod: Vynucené online nakupování by mohlo urychlit dlouhodobý posun v chování směrem k e-commerce (internetovému obchodu). Objevují se také zvýšené investice do maloobchodních internetových platforem. Po krizi se očekává, že majitelé obchodních prostor budou věnovat větší pozornost finančnímu zdraví nájemců.
- Kanceláře: Stavební práce mohou být zpomaleny v důsledku krátkodobého poklesu pracovních sil a z důvodu nutnosti dodržování společenského odstupu. Některé z nově plánovaných projektů budou odloženy nebo pozastaveny a očekává se, že se pronajímatelé zaměří na prodlužování nájemních závazků, aby zajistili nájemce pro své budovy a stabilizovali cash flow. Předpokládá se, že výše nájemného zůstane při nejlepším stabilní, přičemž v dohledné ani střednědobé budoucnosti rozhodně nedojde k jeho růstu.
- Rezidenční sektor: Současná opatření znemožňují realizaci prodeje bytů. Vzhledem k typu produktu je rezidenční sektor cekem stabilní a proto bude pokles aktivity na trhu zřejmě krátkodobý a ne příliš dramatický. Lze však očekávat cenovou korekci v důsledku zpřísnění hypoték a všeobecné nejistoty.
- Investice: Je zřejmé, že dochází k prudkému poklesu aktivity investorů. Přestože se očekává, že aktivita vzroste ve druhé polovině roku, celkové roční objemy investic budou nižší a nedosáhnou předpokládaných objemů. Do budoucna budou investoři věnovat více pozornosti ověřování kredibility nájemců a jejich důkladné analýze, a to ve všech realitních sektorech. Velká část investičních transakcí se přesune do roku 2021.
Lenka Oleksiaková, Senior Research Analyst společnosti Savills ČR a SR, k tomu dodává: „V současné době je aktivita v oblasti pronájmů a investic ve většině sektorech komerčních nemovitostí v České republice téměř na mrtvém bodě. Není pochyb o tom, že poučení a zkušenosti získané ze současné globální situace změní v blízké budoucnosti způsob jakým společnosti fungují a plánují svůj růst a také způsob chování jednotlivých účastníků. Tyto změny samozřejmě přímo i nepřímo ovlivní trh s nemovitostmi, některé dříve než jiné. Rozsah a načasování těchto změn však v tomto okamžiku nelze nastínit.“
O společnosti Savills:
Savills CZ s. r. o. je součástí globální společnosti Savills plc poskytující poradenské služby v oblasti komerčních nemovitostí zalistovaná na akciové burze London Stock Exchange. Týmy Savills působí ve více než 600 vlastních i partnerských kancelářích. Společnost zaměstnává přes 39 000 profesionálů ve více než 70 státech na území Severní i Jižní Ameriky, Evropy, Asie a Pacifiku, Afriky i Blízkého východu, kde nabízí široké spektrum specializovaných poradenských služeb a služeb v oblasti managementu a investic klientům z celého světa.
V České republice je společnost Savills aktivní od roku 2017. Přes 50 expertů její pražské kanceláře klientům nabízí odborné služby od investičního poradenství, oceňování, agendy pronájmů a správy nemovitostí přes konzultace v oblasti výstavby a plánování projektů až po průzkum trhu v šesti hlavních sektorech: průmysl a logistika, kanceláře, maloobchod, volný čas, hotely a ubytování pro studenty.
Pro více informací o společnosti navštivte stránku savills.com. Novinky z české kanceláře Savills najdete na savills.cz, anebo lokálním LinkedIn profilu (@Savills Czech Republic).
Pro více informací prosím kontaktujte:
Lenka Oleksiaková, Senior Research Analyst, Savills ČR a SR
Marcela Rytířová, marketing manager, Savills ČR a SR, e-mail: marcela.rytirova@savills.cz
Kai Stoermer, tiskové oddělení, Savills UK
ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz

pridej.cz

Reklama

Srdcetvor.cz - handmade

srdcetvor-handmade.png Nákupní galerie rukodělných výrobků, služeb a materiálů. Můžete si zde otevřít svůj obchod a začít prodávat nebo jen nakupovat.

Hledej-hosting.cz - webhosting, VPS hosting

hledej-hosting.png Přehled webhostingových, multihosting a VPS hosting programů s možností jejich pokročilého vyhledávání a porovnávání. Najděte si jednoduše vhodný hosting.Partneři:

www.linuxportal.cz

Webhosting zajišťuje:

Webhosting

Copyright © 2006 - 2019 rssMonitor.cz | Tvorba www stránek - Webnix.cz


Partnerské odkazy: Údržba bazénů  Dřevěná okna  Vydělávejte ON-LINE.  Bazény, sauny

TOPlist

Přidat server: 

Do kategorie:


Přidat

Zrušit

Přidat novou kategorii


Přidat

Zrušit