Přidat server

Přidat PR článek

PřihlásitRegistrovat

monitoring zpravodajství 24 hodin denně

Hledej-hosting.czABCsleva.cz - hromadné slevy

Starší Hlávkův most má číslo třináct

1. zprávy - Kultura 06.02.2012 14:30  Praha - Na začátku 20. století vyrostly v Praze přes Vltavu tři nové mosty. Vedle dřevěného Libeňského v roce 1902 a Čechova mostu v roce 1908 byl otevřen 6. února 1912 kvůli holešovickým jatkám Hlávkův most - třináctý pražský přesvltavský železobetonový a tramvajový most na místě stejnojmenného dřevěného. Zajímavostí je, že jako jeden z mála pražských mostů nebyl nikdy přejmenován. Za svůj vznik vděčí most pojmenovaný po českém architektovi a mecenáši Josefu Hlávkovi  zřízení jatek v roce 1895 v Holešovicích. Ústřední pražská jatka zde vznikla po nařízení, že nikde ve vnitřním městě se nesmí porážet dobytek. A právě nový most měl pomoci dopravovat do jatek dobytek. Hlávkův most, nyní součást Severojižní magistrály, spojuje Florenc a Holešovice přes ostrov Štvanice. Na tento ostrov vedla v 19. století jediná přístupová cesta, můstek z Karlína. V roce 1898 Praha odkoupila ostrov od soukromého majitele a poté na něj nechala postavit dřevěný prozatímní most, nazývaný most přes ostrov Velké Benátky . Hlávkův most, který nahradil tento dřevěný most, byl stavěn ve dvou etapách v letech 1909-1912. Nový most, široký i s chodníky 16,8 metru a dlouhý 297,4 metru, překlenoval dvě vltavská ramena a ostrov Štvanici pomocí sedmi oblouků . Kratší část mostu z Těšnova na ostrov byla postavena podle návrhu Jiřího Soukupa z oceli, architektonicky na této části mostu spolupracoval Mečislav Petrů. Druhá, delší část mostu, částečně nad ostrovem Štvanicí a nad řekou, byla z betonu. Tento úsek mostu byl navržen Františkem Menclem a architektem Pavlem Janákem. Konstrukčně rozdílné části byly výsledkem kompromisu mezi zastánci mostní konstrukce ocelové a vyznavačů moderních konstrukcí betonových. "Ta betonová část byla unikátní," upozornil historik architektury Zdeněk Lukeš. "Poprvé se architekt pokusil beton nemaskovat. Používal se už v 19. století do mostních pilířů, ale vždycky se obkládal kamenem, soudilo se, že beton v surové podobě nemůže dobře esteticky působit. A Janák právě na Hlávkově mostu dokázal, že to možné je." Velká pozornost byla věnovaná výtvarné výzdobě nového mostu. Nad záhlavím ostrovních pilířů jsou 2,65 metru vysoké reliéfy, jejímiž autory byli žáci Josefa Václava Myslbeka: na straně po vodě sochař Bohumil Kafka a na protilehlé straně Ladislav Kofránek. Medailony zavěšené v cípech hlavní klenby představují 12 portrétů tehdejších radničních představitelů, kteří měli co do činění se stavbou mostu. Jejich autory jsou sochaři Otto Gutfreund a Josef Mařatka

Číst celý článek >>

Reklama

ABCsleva.cz - hromadné slevy

abcsleva_b.png Přehled slevových nabídek na jednom místě, denně nové slevy, jídlo, krása, pobyty, zboží. Možnost nastavení hlídání slev se zasíláním na email.

Hledej-hosting.cz - webhosting, serverhosting

hledej-hosting.png Přehled webhosting, multihosting a serverhosting programů s možností jejich pokročilého vyhledávání a porovnávání. Najděte si jednoduše vhodný hosting.

Hračky pro děti

Megahračky.cz - Internetové hračkářství nabízí kvalitní hračky.

Hromadné slevy - Skrz.cz

Denně přes 1000 slev i ve Vašem městě. Ubytování, relaxace, zábava.

Půjčka 5000

Levná a spolehlivá půjčka 5000, když potřebujete peníze ihned!

Půjčky na směnku

Získejte rychlé půjčky na směnku bez poplatku předem - rychlá směnka.

Elektronická cigareta

Prodej vyzkoušených elektronických cigaret a příslušenství.

Dřevěné plovoucí podlahy

informace, poradenství a prodej v centru dřevěných podlah.

Peníze od Home Credit

Potřebujete peníze? Skuste Home Credit.

Těhotenství týden po týdnu

Těhotenství na portálu Rodicum.cz, vše o těhotenství na jednom místě.

Sexshop

Nejlevnější erotické pomůcky skladem!

Nejčtenější články

Křečové žíly se mohou snadno...

Doktorka.cz - 21.05.2012 00:01 - čteno(7)

Čtrnáct lidí zřejmě připravilo...

ParlamentniL... - 24.02.2012 13:31 - čteno(7)

U Čkyně se střetl motorkář s...

MFDnes -... - 19.05.2012 23:01 - čteno(5)

Lucie Žáková: Karel Gott snad...

Denik.cz -... - 13.05.2012 10:01 - čteno(5)

Motivem mého odvolání bude Senát

Pravo.cz - 07.05.2012 07:30 - čteno(5)

Ve vazbě je i všech sedm lidí v...

1. zprávy -... - 17.05.2012 13:20 - čteno(4)

Známe nejlepší turistický klenot...

Topzine.cz -... - 14.05.2012 20:32 - čteno(4)

Na Táborsku se zabil mladý řidič,...

MFDnes -... - 13.05.2012 23:24 - čteno(4)

Roztroušená skleróza

Fitlife.cz - 08.05.2012 23:22 - čteno(4)

Klíčový hráč: Firma ML Compet...

iHNed.cz - Vše - 18.05.2012 16:24 - čteno(3)




Partneři:

www.linuxportal.cz

Webhosting zajišťuje:

Webhosting

Copyright © 2006 rssMonitor.cz | Tvorba www stránek - Webnix.cz


Partnerské odkazy: Údržba bazénů  Dřevěná okna  Vydělávejte ON-LINE.  Bazény, sauny

TOPlist

Přidat server: 

Do kategorie:


Přidat

Zrušit

Přidat novou kategorii


Přidat

Zrušit