Sparta obhájila titul na GENERALI CEE Cup

Datum: 28.07.2016
Praha 28. července (PROTEXT) - Sparta rozstřílela Fluminense a obhájila titul na GENERALI CEE Cup Po týdenním maratonu parádních fotbalových představení je 6. ročník mezinárodního turnaje hráčů do devatenácti let GENERALI CEE Cup u konce. Z dvanácti týmů z osmi zemí a tří...
Praha 28. července (PROTEXT) - Sparta rozstřílela Fluminense a obhájila titul na GENERALI CEE Cup Po týdenním maratonu parádních fotbalových představení je 6. ročník mezinárodního turnaje hráčů do devatenácti let GENERALI CEE Cup u konce. Z dvanácti týmů z osmi zemí a tří kontinentů na titul dosáhla domácí AC Sparta Praha. V napínavém finále na stadionu v Ďolíčku pražských Bohemians porazila brazilské Fluminense 4:1. Další dva české týmy, SK Slavia Praha a Bohemians 1905, obsadily na turnaji osmé a dvanácté místo. Výtěžek ze vstupného použije Unicef Česká republika na pomoc ukrajinským dětem postižených válkou. Velký finálový den GENERALI CEE Cup odstartoval už v 15 hodin. Organizátoři turnaje připravili soutěžní program pro děti se spoustou odměn za sportovní výkony. V 18 hodin však přišel na řadu vrchol večera, tedy Velké finále GENERALI CEE Cup, ve kterém se představily týmy Sparta Praha a brazilské Fluminense. V samotném utkání mohli diváci sledovat aktivní fotbal. Na podmáčeném trávníku měli sice mladíci Sparty i Fluminense ztížené podmínky, ale o to rychlejší fotbal se hrál. V úvodu byla Sparta jednoznačně aktivnějším týmem a vytvořila si první šanci. Skvělý Sedláčkův centr z přímého kopu si našel na penaltě Fortelný. Sparťanský útočník ale trefil jen výborně postaveného brankáře Santose. O minutu později se ke střele znovu dostal aktivní Fortelný, ale ani tentokrát brankáře Fluminense nepřekonal. V další šanci z 15. minuty nevyzrál na výborně chytajícího Santose ani kapitán Köstl. Obrovská radost vypukla ve 23. minutě. Ve vápně získal míč útočník Mustedanagič, nerozpakoval se a přesnou přízemní střelou na zadní tyč poslal Spartu do vedení. Po úvodní brance zápasu se hra uklidnila. Brazilský tým si překvapivě nevytvořil žádnou větší šanci. Až ve 37. minutě se prezentoval zajímavou střelou Gabriel. Svou jedovatou ránu mezi tři tyče sparťanské brány ale nevměstnal. Sparta nadále svého soupeře tlačila. Sedláčkově střele ještě chyběly centimetry, ale z následného rohu se prosadil kapitán Köstl a letenský klub vedl už 2:0. Druhý inkasovaný gól hráče Fluminense konečně probudil. A hned z první opravdu vážné akce se brazilský tým radoval ze vstřelené branky. Nejlepší střelec turnaje Gustavo si v poslední minutě prvního poločasu výborně naskočil na centr a svou šestou brankou na turnaji snížil. Do druhého poločasu vstoupil aktivněji brazilský tým, zajímavější situaci si ale nevypracoval. A tak se činila Sparta. V 70. minutě znovu po standardní situaci trefil tyč Mareček. Patnáct minut do konce byl blízko gólu kanonýr Gustavo, ale jeho ekvilibristické zakončení vytouženou vyrovnávací branku nepřineslo. A tak se radovala opět Sparta. Centr Novotného si do vlastní sítě srazil Mateus a Sparta deset minut před koncem vedla o dvě branky. A když v 89. minutě přidal čtvrtou branku Köstl, bylo rozhodnuto. Pražská Sparta v repríze loňského finále porazila brazilské Fluminense 4:1 a může se radovat z obhajoby titulu na GENERALI CEE Cup. AC Sparta Praha - Fluminense 4:1 (2:1) Branky: 23. Mustedanagič, 43., 89. Köstl, 80. Mateus vl. - 45. Gustavo Reportáž, foto a video ze zápasu je zde: http://www.ceecup.org/cz/novinka-91-FINALE-Sparta-rozstrilela-Fluminense-a-obhajila-titul-na-GENERALI-CEE-Cup Konečné pořadí turnaje: 1. AC Sparta Praha 2. Fluminense FC 3. A. A. Ponte Preta a RB Leipzig (zápas o třetí místo se z důvodu průtrže mračen nehrál) 5. FK Sarajevo 6. FC Academy Pandev 7. Beijing Renhe F.C. 8. SK Slavia Praha 9. Győri ETO FC 10. Vasas Kubala Academy 11. AS Trenčín 12. Bohemians 1905 Celý turnaj pozorně sledoval Jan Suchopárek, trenér české reprezentace hráčů do 19 let a ambasador turnaje. "Úroveň turnaje a kvalita odehraných zápasů mě příjemně překvapila. Ukazuje se, jak je pro české týmy důležitá mezinárodní konfrontace již v mládežnických kategoriích. Brazilské týmy, ale také třeba německé Lipsko, se prezentovaly fotbalem té nejvyšší úrovně, se kterým se naši hráči mohou málokdy setkat,“ řekl Jan Suchopárek a dodal: "Jsem nadšený také z rozhodčích, které organizátoři pozvali ze zahraničí.“ Zápasy řídilo 10 rozhodčích z Německa, Polska, Slovenska a Dánska. Turnaj i tento rok podpořila nadace pojišťovny Generali. "Sport je pojítkem ke zdravému životnímu stylu. Generali je dlouhodobým podporovatelem sportu a i vzhledem k našemu partnerství s pražskou Spartou jsme rádi, že tento turnaj vyhrála právě Sparta. K tomuto vítězství ji ze srdce gratuluji. Důležitým aspektem naší podpory celého turnaje je ale také charitativní rozměr turnaje,“ vysvětlil Jiří Cívka, tiskový mluvčí pojišťovny Generali. Výnos ze vstupného půjde na konto mezinárodní dětské organizace UNICEF. "Již 70 let pomáháme nejohroženějším dětem na celém světě. Finance použijeme na zajištění dodávek pitné vody a učebních pomůcek pro děti z válkou postižených částí Ukrajiny,“ řekla Pavla Gomba, ředitelka UNICEF Česká republika. Spokojený s průběhem celého turnaje byl jeho ředitel a zakladatel Roberto De Blasio: "Finálové utkání bylo důstojným vrcholem dalšího fantastického fotbalového týdne. Během dvaceti zápasů jsme viděli řadu nádherných momentů a krásných gólů. Praha opět žila mezinárodním fotbalem té nejvyšší úrovně. Po druhé za sebou přijel nejslavnější brazilský klub, což svědčí o tom, že pražský turnaj má světovou úroveň a výborný zvuk. Jeho prestiž zvyšuje také fakt, že se o účast uchází stále více klubů z celého světa. I když zveme kluby z různých kontinentů, stále se snažíme udržet naši tradici. A tou je střetávání celků především ze střední a východní Evropy.“ Fotografie a videoreportáže ze všech zápasů: http://www.ceecup.org/cz/foto.php http://www.ceecup.org/cz/video.php Více informací o GENERALI CEE Cup 2016 získáte na internetových stránkách turnaje http://www.ceecup.org a na sociálních sítích Facebook, Twitter a Instagram. V případě dotazů kontaktujte: Tomáš Bönisch, tel: +420 774 955 049, e-mail: t.bonisch@ceecup.org