reklama

monitoring zpravodajství 24 hodin denně

Přidat server

Přidat PR článek

PřihlásitRegistrovat

Národní knihovna a ČTK zahájily projekt kompletní digitalizace fotoarchivu ČTK

Datum: 26.02.2020

Praha 26. února 2020 (PROTEXT) -
Národní knihovna a ČTK zahájily projekt digitalizace fotoarchivu České tiskové kanceláře. První část fotoarchivu dnes pracovníci knihovny převezli na digitalizační pracoviště NK v centrálním depozitáři v Praze – Hostivaři.
„Jde o významný počin, který pomůže uchovat tyto jedinečné obrazové dokumenty pro příští generace,“ řekl generální ředitel Národní knihovny Martin Kocanda. „ČTK digitalizuje svůj rozsáhlý fotoarchiv zhruba od poloviny 90. let minulého století,“ připomněl generální ředitel ČTK Jiří Majstr. „Spolupráce s Národní knihovnou a jejími experty tomuto projektu dodá nový impuls, energii, a hlavně znalosti zkušených odborníků,“ dodal.
Fotoarchiv ČTK obsahuje více než sedm milionů fotografických nosičů od přelomu 19. a 20. století do nedávné minulosti (aktuální fotografie pořizuje ČTK už výlučně digitálně).
Na vytvoření společného projektu se Majstr a Kocanda dohodli v březnu 2019. Od konce minulého roku na něj ve prospěch Národní knihovny uvolnilo prostředky ministerstvo kultury, a to vloni čtyři miliony a letos deset milionů korun.
Proces digitalizace je velmi důležitý také s ohledem na postupnou degradaci použitých fotografických materiálů. Součástí projektu je proto také ošetření fotografických nosičů a jejich uložení ve speciálních obalech podle nejnovějších poznatků.
Fotobanka ČTK je unikátním obrazovým zdrojem informací o významných politických, společenských, sportovních a kulturních událostech. Součástí dohody mezi oběma institucemi je také zpřístupnění digitalizovaných fotografií pro badatelské účely na půdě Národní knihovny. ČTK své digitalizované fotografie zpřístupňuje v podobě náhledů chráněných vodoznakem v databázi http://fotobanka.ctk.cz.
Kontakty:
ČTK: Martina Vašíčková, mluvci@ctk.cz
Národní knihovna ČR: Robert Káčer, robert.kacer@nkp.cz

pridej.cz

Nakupte snadno Bitcoin

Kde koupit Bitcoin
  • Česká firma
  • Vklady a výběry v CZK, EUR (CZK bez poplatků)
  • Nízké poplatky, rychlé vklady a výběry
  • Fio banka
  • Obchodování - Bitcoin, Litecoin
  • Komunikace a podpora v češtině

Reklama

ABCsleva.cz - slevové nabídky

abcsleva_b.png Přehled slevových nabídek na jednom místě, denně nové slevy, jídlo, krása, pobyty, zboží. Možnost nastavení hlídání slev se zasíláním na email.

Hledej-hosting.cz - webhosting, VPS hosting

hledej-hosting.png Přehled webhostingových, multihosting a VPS hosting programů s možností jejich pokročilého vyhledávání a porovnávání. Najděte si jednoduše vhodný hosting.Partneři:

www.linuxportal.cz

Webhosting zajišťuje:

Webhosting

Copyright © 2006 - 2019 rssMonitor.cz | Tvorba www stránek - Webnix.cz


Partnerské odkazy: Údržba bazénů  Dřevěná okna  Vydělávejte ON-LINE.  Bazény, sauny

TOPlist

Přidat server: 

Do kategorie:


Přidat

Zrušit

Přidat novou kategorii


Přidat

Zrušit