reklama

monitoring zpravodajství 24 hodin denně

Přidat server

Přidat PR článek

PřihlásitRegistrovat

Po velké válce – nová Evropa 1918 – 1923

Datum: 12.10.2018

Praha 12. října 2018 (PROTEXT) – Mezinárodní turné venkovní výstavy
Praha: 15. října – 12. listopadu
Park Indíry Gándhíové (Praha 6, roh s ul. Technická)
Již 15. října polský místopředseda vlády a ministr kultury prof. Piotr Gliński otevře v Praze venkovní výstavu nazvanou „Po velké válce. Nová Evropa 1918 – 23”, která je věnována obnově Evropy po 1. světové válce. Výstava, kterou připravila Evropská síť paměť a solidarita ve spolupráci s historiky z několika zemí, je snahou syntézy bouřlivých začátků meziválečného dvacetiletí, se zvláštním zaměřením na středovýchodní Evropu.
Více než 200 archivních i multimediálních materiálů – fotografií, dokumentů i individuálních příběhů lidí z daného období sestaví příběh o novém začátku regionu. Výstava představí rozsah politických změn, jež se odehrály v letech 1918 – 1923 v Evropě, jejich vliv na současnou mezinárodní politiku a rovněž různé projevy současných národních vzpomínek na ono období.
První světová válka zcela změnila středovýchodní Evropu. Na rozvalinách čtyř starých impérií povstalo mnoho nových států a téměř všechny hranice byly nově vytyčeny, často v průběhu pokračujících vojenských konfliktů, z nichž některé trvaly dokonce až do roku 1923. Po utrpení velkých ztrát se region začal obnovovat a modernizovat. Vznikla nová Evropa. „Výstava se zabývá touto významnou událostí o století později a dává příklad, proč je dnes důležité chápat nejen druhou světovou válku, ale rovněž středovýchodní Evropu“ říká Prof. Barbara Kirshenblatt-Gimblett, jedna z konzultantek výstavy, zatímco Prof. Jan Rydel, koordinátor polské strany v ESPS doplňuje: „Projekt umožní návštěvníkům poznat minulé události, jejich následky a rozmanitou citlivost a paměť států střední a východní Evropy.“
Výstava bude mít podobu bílého a stříbrného pavilonu ve tvaru krychle a přiláká publikum svým originálním designem. Výstavní prostor bude uspořádán jak na vnitřních, tak na vnějších stěnách konstrukce. Výstava vypráví příběh o vytváření nového politického řádu. Kontrast mezi starým a novým je utvořen pomocí dvou materiálů – tvrdé oceli kontrastující s lehkou světlou tkaninou, říká Andrzej Jaworski z architektonického studia Jaz Plus Architekci, které projektovalo výstavu.
Otevření výstavy bude 15. října doprovázet večerní debata v Knihovně Václava Havla (19:00) nazvaná „Po velké válce: paměť Evropy 1918 – 1923“. O pokusu propojení národních pamětí, ve snaze najít společný nadnárodní diskurz a na téma zrození nové Evropy budou diskutovat prof. Attila Pok (Maďarsko), prof. Jan Rydel (Polsko) a PhDr. Oldřich Tůma (Česko). Debatu bude moderovat ředitel Knihovny Václava Havla, Michael Žantovský.
Více informací o projektu, skupině expertů a výstavě lze nalézt: www.enrs.eu/…rthegreatwar.
Hlavním partnerem prezentace výstavy v České republice je Polský institut v Praze.
Projekt je financován z prostředků Ministerstva kultury a národního dědictví v rámci Dlouholetého programu NEZÁVISLÁ na období 2017 – 2022.
Organizátor: Evropská síť paměť a solidarita, www.enrs.eu
Oficiální zahájení výstavy proběhne 15. října v 15 hodin.
ESPS je financována z prostředků: Ministerstva kultury a národního dědictví (Polsko), zmocněnce spolkové vlády pro kulturu a média (Německo), Ministerstva kultury a národní identity (Rumunsko), Ministerstva lidských zdrojů (Maďarsko) a Ministerstva kultury (Slovensko).
Partneři prezentace v Praze: Polský institut v Praze, Fakulta stavební ČVUT v Praze, MČ Praha 6.
Ostatní partneři: EUScreen, European Film Gateway
Spoluorganizátor debaty: Knihovna Václava Havla v Praze
Evropská síť paměť a solidarita (ESPS) je mezinárodní iniciativa, která si klade za cíl výzkum, dokumentaci a šíření poznatků o dějinách Evropy 20. století a způsobu jejich zapamatování se zvláštním zaměřením na období diktátorských režimů, válek a společenského odporu proti útlaku. Mezi členské státy sítě patří: Německo, Polsko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko. Rakousko, Albánie, Česká republika a Lotyšsko mají status pozorovatele.
www.enrs.eu.
Kontakt pro média:
Joanna Orłoś
Evropská síť paměť a solidarita
e-mail: joanna.orlos@enrs.eu
tel.: +48 508681806

pridej.cz

Nakupte snadno Bitcoin

Kde koupit Bitcoin
  • Česká firma
  • Vklady a výběry v CZK, EUR (CZK bez poplatků)
  • Nízké poplatky, rychlé vklady a výběry
  • Fio banka
  • Obchodování - Bitcoin, Litecoin
  • Komunikace a podpora v češtině

Reklama

ABCsleva.cz - slevové nabídky

abcsleva_b.png Přehled slevových nabídek na jednom místě, denně nové slevy, jídlo, krása, pobyty, zboží. Možnost nastavení hlídání slev se zasíláním na email.

Hledej-hosting.cz - webhosting, VPS hosting

hledej-hosting.png Přehled webhostingových, multihosting a VPS hosting programů s možností jejich pokročilého vyhledávání a porovnávání. Najděte si jednoduše vhodný hosting.Partneři:

www.linuxportal.cz

Webhosting zajišťuje:

Webhosting

Copyright © 2006 rssMonitor.cz | Tvorba www stránek - Webnix.cz


Partnerské odkazy: Údržba bazénů  Dřevěná okna  Vydělávejte ON-LINE.  Bazény, sauny

TOPlist

Přidat server: 

Do kategorie:


Přidat

Zrušit

Přidat novou kategorii


Přidat

Zrušit